Zobrazit menuSkrýt menu

Nedostatek financí v sociálních službách by mohl dopadnout hlavně na nejmenší děti

Publikováno: 19. 6. 2019, aktualizováno: 19. 6. 2019 | Zdroj: echo24.cz

Kvůli nedostatku financí pro sociální služby v Česku musí na pomoc čekat miminka se zrakovou či sluchovou vadou nebo tělesným a mentálním postižením. Upozorňuje na to neziskovka poskytující sociální služby pro rodiny s nejmenšími dětmi EDA. Poskytovatelé rané péče podle ní nestíhají vysokou poptávku rodin s miminky pokrýt a pomoc se včas dostane jen 14 procentům zdravotně postižených dětí mladších sedmi let.

V Ústeckém a Pardubickém kraji a v Praze musela Raná péče EDA kvůli nedostatku financí vyhlásit stav naplněné kapacity a nové klienty přijímá už jen ve čtvrtém regionu, kde působí, ve Středočeském kraji. "Ostatní žadatelé dostanou pouze základní sociální poradenství a kontakty na jiné poskytovatele. Na listině čekatelů na odbornou pomoc Rané péče EDA pak mohou rodiče i těch nejmenších dětí strávit od tří do šesti měsíců," dodala organizace.

Ředitelka organizace Petra Mžourková uvedla, že dofinancování sociálních služeb až v prosinci je riskantní. "Vzhledem k tomu, že službu rané péče je s ohledem na krizovou situaci rodičů a také na potřebu včasné podpory vývoje dítěte s postižením potřeba zahájit bez odkladu, je tato situace opravdu kritická. Proto očekáváme, že dofinancování přijde včas a v dostatečné míře, aby mohla být vyřešena. Pro nejzazší termín dofinancování považujeme srpen až září letošního roku. Případ dofinancování v listopadu až prosinci, který se v minulosti již objevil, považujeme za velmi nevhodný a pro chod sociální služby i její zaměstnance velmi riskantní," uvedla Petra Mžourková s tím, že sdílí obavy náměstků hejtmanů a radních pro sociální oblast a Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Těm se nelíbí, že slíbené peníze z evropského dotačního programu Zaměstnanost ve výši 1,5 miliardy korun budou moci být čerpány pouze na služby sociální prevence, a to až do června 2022. A nedají se dle nich získat na provoz domovů pro seniory, pacienty s demencí či postižené. Z toho je podle zástupců krajů a asociace zřejmé, že je nereálné, aby dotace pokryly polovinu výpadku financí pro rok 2019, tedy jednu miliardu korun.

Celý článek najdete zde: https://echo24.cz/a/SEYme/na-chybejici-miliony-v-socialnich-sluzbach-mohou-doplatit-nejmensi-deti

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS