Zobrazit menuSkrýt menu

Nechcete říct vašemu dítěti, že je adoptované? Nemáte na vybranou. Zákon vám to nařizuje

Publikováno: 3. 4. 2018, aktualizováno: 3. 4. 2018 | Zdroj: lifee.cz

Je to velké a časté dilema: říci, nebo neříci, a kdy nejlépe „svému“ adoptovanému dítěti, že adoptované. Jenže podle zákona se této mnohdy nepříjemné chvíli nelze vyhnout.

Když si adoptujete dítě z dětského domova, budete muset počítat s tím, že mu tuto pravdu jednou budete muset říci. Nařizuje vám to dokonce i zákon. Spousta adoptivních rodičů se tohoto okamžiku bojí. A strach je to opravdu oprávněný, protože ne vždy tuto pravdu dítě přijme hladce.

Kdy mu to říci?  Dětští psychologové se shodují, že nejlépe do šesti let a nemělo by to být z čista jasna. Nemůžete za dítětem jednou přijít a najednou to na něj vybalit. Lepší je ho na to připravovat už od plenek. U batolat se osvědčila forma pohádky. Důležité je vašemu dítěti vysvětlit, že ho jeho biologičtí rodiče mají rádi (i když tomu tak třeba vůbec nemusí být), ale že se o něj jednoduše nemohou starat. Jedno z největších dětských traumat je nechtěnost a nedostatek lásky. Hodně adoptovaných dětí a dětí z dětského domova trpí pocitem nechtěnosti a zbytečnosti. Myslí si, že něco provedly, a proto se ocitly v dětském domově, a jejich rodiče je už nechtějí. 

Celý článek najdete na: http://www.lifee.cz/psychologie/nechcete-rict-vasemu-diteti-ze-je-adoptovane-nemate-na-vybranou-zakon-vam-to-narizuje_2258.html

další zprávy z médií

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS