Zobrazit menuSkrýt menu

Nebezpečné mamataxi. Měl by pro rodiče platit zákaz vjezdu ke škole?

Publikováno: 28. 1. 2020, aktualizováno: 28. 1. 2020 | Zdroj: tn.nova.cz

Okolí škol se stává nebezpečnou zónou - řada rodičů vozí své ratolesti přímo před školní budovu autem a odpoledne je tam opět vyzvedávají. Dvakrát denně se tak silnice před školami mění v bojiště. Co si myslíte o fenoménu mamataxi?

Přeplněné parkoviště, ucpané silnice, nervózně troubící řidiči, chodci, kteří se proplétají mezi auty. Tohle není popis dopravní situace v centru Bangkoku, ale každodenní obrázek z okolí mnohých českých škol.

Rodiče si totiž navykli vozit své děti skoro až před dveře a v okolí škol tak ráno i odpoledne vytvářejí dopravní zácpy. Takzvané mamataxi se stává nebezpečným fenoménem. 

V nepřehledných situacích jsou v ohrožení děti, které chodí do škol pěšky nebo jezdí na kolech. A mamataxi podle expertů rozhodně neprospívá ani dětem, které rodiče do škol vozí.

“Pokud je rodiče přivezou až před školu, děti si nevytvářejí si povědomí o rizicích a nechápou nástrahy silničního provozu,” upozorňuje odborník na dopravu německého autoklubu ADAC Ronald Winkler.

Podle něj by se měly děti naopak přirozeně zapojovat do silničního provozu v rozsahu přiměřeném jejich věku. ADAC doporučuje rodičům, aby s ratolestmi chodili pěšky a děti si tak bezpečně procvičovaly cestu do školy už v předškolním věku. 

Jenomže pěšky mohou chodit do školy jen děti, které bydlí v okolí. Rodiče, kteří dojíždějí z větší dálky argumentují tím, že ani nemají jinou šanci než jezdit autem. Delší cesta pěšky nebo na kole zase může být pro děti nebezpečná.

Pro většinu rodičů je prostě cesta autem až před školu rychlejší, pohodlnější a bezpečnější. A tak doprava před školami občas kolabuje.

Celý text najdete zde: https://auto.tn.nova.cz/clanek/novinky/nebezpecne-mamataxi-mely-by-pro-rodice-platit-zakaz-vjezdu-ke-skole.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS