Zobrazit menuSkrýt menu

Naučíme děti číst

Publikováno: 11. 1. 2017, aktualizováno: 17. 11. 2017 | Zdroj: Vlasta

Pod vánočním stromkem nechybějí knížky. Putovala u vás doma aspoň jedna na noční stolek a je už přečtená, anebo skončily všechny na polici, kde se na ně bude prášit? A co vaše děti? Čtou, nečtou? Jak je v tom druhém případě naučit milovat knihy? Jít jim příkladem? A co dál?

Je to paradox. Knihy milujeme, ale nečteme. A u dětí to platí obzvlášť. Naučit je louskat písmenka tištěná na papíře a milovat knížky je mnohem těžší nežli kdysi. Zajímavé informace a rady přináší časopis Vlasta.

Vedle displeje kniha bledne

Dnešní děti už v první třídě dokonale ovládají tablety a mobily a přitom neumějí správně číst. Vedle světélkujícího displeje každá kniha bledne. Je to symbol minulosti, historický dinosaurus. Přesto je knížka každoročně favoritem vánočních přání českých dětí. Celých 89 % z nich si přeje pod stromečkem najít právě knihu.

Bohužel každé druhé dostane takovou, která se mu nelíbí. Výběr je totiž naprosto zásadní. My rodiče se pořád nějak nechceme vzdát své výchovné role, máme pocit, že dítě by mělo číst jen "kvalitní" literaturu. Jistě, ale na to je čas, až když si zamiluje knížky jako takové.

Nejdřív musí přijít na chuť čtení

I podle dětských psychologů není podstatné, na jaké kvalitě knih dítě začíná, ale kam dojde, až si bude vybírat četbu samo bez vlivu školy nebo rodičů. Důležitější než samotný obsah je subjektivní pocit malého čtenáře.

Celé znění článku najdete v časopise Vlasta: https://www.vlmedia.cz/

> další zprávy z médií

Nahoru

Přihlaste se k odběru newsletteru Šance Dětem

*) Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Facebook Šance Dětem Twitter @sancedetem Google+ +SanceDetem YouTube SanceDetem RSS RSS