Zobrazit menuSkrýt menu

Na pěstounskou péči se musíme dívat také očima dětí

Publikováno: 11. 9. 2019, aktualizováno: 11. 9. 2019 | Zdroj: duhovasklenenka.cz

“Každý to máme doma jinak. Mluvte se svým dítětem.” to je mottem nové kampaně pro osvětu rodičů, kteří se rozhodli stát pěstouny. Co prožívá jejich biologické dítě, když do domova přibude nový sourozenec?

Pěstounská péče očima dětí aneb jak se žije v pěstounské rodině je téma letošní kampaně na podporu pěstounské péče, kterou zajišťuje organizace Skleněnka z.s.

„Člověk vnímá jen svět, který v sobě nosí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Osvětová kampaň si klade za cíl upozornit pěstouny i širokou veřejnost na náročnost nezvyklé situace pro biologické děti pěstounů i jejich nové „sourozence" a bere si na pomoc i vědu.
Výsledky posledních výzkumů založených na scanování mozku naznačují, že náš mozek neaktivuje empatické obvody, pokud jinou osobu nechápeme jako součást vlastní skupiny. 

Autoři kampaně zdůrazňují, že je proto nezbytné vést se svým dítětem dialog, který je nejefektivnějším způsobem komunikace. Nástrojem je aktivní naslouchání, nebo-li projevení zájmu o druhého prostřednictvím otevřených otázek.

Rodiče by měli pochopit, jak dítě vnímá aktuální situaci a měli by se ho zeptat, jak by situace z pohledu dítěte měla vypadat. Například použít otázku "kouzelného proutku": Jak by to vypadalo, když si představíš, že se stal zázrak/máš kouzelný proutek a vše je, jak potřebuješ a cítíš se spokojeně? 


Součástí kampaně jsou také dva videospoty. V současnosti byl zveřejněn první, ilustrující pocity biologického dítěte pěstounů. Přehrát si ho můžete na odkazu níže:

V listopadu vyjde druhý a podíváme se v něm na stejnou situaci očima pěstounského dítěte.

 

Podrobnější informace o kampani najdete zde: http://duhovasklenenka.cz/

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS