Zobrazit menuSkrýt menu

Na děti závislé na počítačových hrách a sociálních sítích se nově zaměří i stát

Publikováno: 3. 7. 2018, aktualizováno: 3. 7. 2018 | Zdroj: ihned.cz

Počty dětí a dospívajících, kteří se potýkají se závislostí na informačních technologiích, neustále stoupají. Problematice se proto bude cíleně věnovat národní strategie boje proti závislostem na další devítileté období. Ta kromě jiného zdůrazňuje nutnost výrazně vyšší osvěty a také vznik nových specializovaných pracovišť.

V posledních dvou letech začalo šestnáctiletému studentovi ubývat kamarádů. Přibývalo naopak sezení doma a hraní na počítači – až třináct hodin v kuse. To doprovázelo nevyspání, propad školního prospěchu a zoufalost rodičů, snažících se zastavit synovu závislost na hrách třeba schováváním kabelu od počítače. S podobnými případy se ve své praxi setkává adiktolog Michal ­Miovský stále častěji. "Čtvrtinu pacientů naší ambulance dětské a dorostové adiktologie tvoří právě mladí závislí na počítačových hrách a sociálních sítích. Lze očekávat, že tento problém bude narůstat," popisuje přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Nárůst takových případů pozorují i v dětské poradně v Kladně. "Máme dnes zaregistrovaných 134 rodin s návykem na technologiích. Kluky i holky téměř napůl. Před rokem a půl to bylo pouze 25 rodin," říká Michaela Štáfková z kladenské ambulance. 

Závislostí na informačních technologiích se teď nově bude zabývat také národní strategie boje proti závislostem na příštích devět let. Minulý týden ji představil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Dokument pro uplynulé roky se zabýval pouze závislostí na drogách nebo gamblingem. 

Celý článek najdete zde: https://archiv.ihned.cz/c1-66183510-trinact-hodin-v-kuse-u-pocitace-nevyspani-a-zhorseni-zamek-ctvrtinu-zavislych-deti-tvori-hraci-videoher-stat-se-na-ne-zameri

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS