Zobrazit menuSkrýt menu

MPSV by mohlo mít na výdaje o 3 miliardy víc, než se předpokládalo

Publikováno: 4. 9. 2018, aktualizováno: 4. 9. 2018 | Zdroj: zdravotnickydenikcz

Ministerstvo práce a sociálních věcí získá téměř tři miliardy navíc. Chce posílit hlavně výdaje na nemocenskou. Naopak méně peněz by mělo jít do dávek státní sociální podpory a na pěstounskou péči.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) při svém nástupu do funkce řekla, že by proti navrhovanému rozpočtu bylo potřeba navíc asi 8,5 miliardy korun. Nyní to vypadá, že deficit bude menší. 

Ministerstvo práce by mohlo mít příští rok na výdaje téměř o tři miliardy korun víc, než se původně počítalo. Celkem by se mohlo na dávky, dotace a důchody vydat 635,9 miliardy místo plánovaných 633 miliard. Po třech měsících příprav se peníze uvnitř rozpočtu ale přerozdělily. Méně proti původnímu záměru má jít do pomoci v hmotné nouzi, sociální podpory a pěstounské péče, víc naopak do nemocenské a zaměstnávání postižených. Proti letošku se mají výdaje zvednout o 44,3 miliardy korun. Ukázalo to srovnání prvního a nynějšího rozpočtového návrhu  

První verze rozpočtu počítala pro resort práce s celkovými příjmy ve výši 528,9 miliardy. V aktuálním návrhu je částka o 23,5 miliardy vyšší. Na sociálních odvodech by se mělo vybrat 541,4 miliardy. To je skoro o dvacet miliard víc, než se čekalo před třemi měsíci. V podobě státní pokladny se odráží rekordně nízká nezaměstnanost a výrazný růst výdělků.  

Při dosavadním vyjednávání o rozpočtu resort práce získal proti původnímu návrhu na výdaje zhruba o 2,9 miliardy víc. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) při svém nástupu do funkce řekla, že by bylo potřeba navíc asi 8,5 miliardy korun. Její předchůdce ve funkci a stranický kolega Petr Krčál, který se stal členem druhé Babišovy vlády a na ministerstvu strávil do svého odstoupení asi měsíc, se zmínil dokonce o chybějících 13 miliardách.  

Posílit se podařilo výdaje na nemocenskou. Vláda plánuje, že by se od pololetí příštího roku mohla zrušit karenční doba. Od letoška se navíc vyplácí dlouhodobé ošetřovné a otcovská. Původně měl mít resort na tyto výdaje celkem 34,7 miliardy, podle posledního návrhu je to 36,2 miliardy. Pro letošek má ministerstvo v pokladně o něco méně než 32,5 miliardy. O 400 milionů víc by proti původnímu návrhu mělo putovat do příspěvků na podporu zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Celkem to má být sedm miliard. Proti letošku se tak částka zvyšuje o 1,5 miliardy.  

O zhruba 1,5 miliardy méně, než se původně zamýšlelo, má naopak putovat do dávek státní sociální podpory a pěstounské péče. Místo navrhovaných 44,75 miliardy, s nimiž se počítá i letos, to má být 43,23 miliardy. Státní sociální podpora zahrnuje přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, porodné a pohřebné, ale také rodičovskou. Vláda se přitom ve svém programu zavázala k jejímu zvýšení. V příštím roce by to mělo být o 40.000 na 260.000 korun. Maláčová ČTK před nedávnem řekla, že při hladkém projednávání novely by otcové a matky mohli začít vyšší částku pobírat ještě před koncem příštího roku.  

Celý článek najdete zde:

http://www.zdravotnickydenik.cz/2018/09/mpsv-by-mohlo-mit-vydaje-3-miliardy-vic-nez-se-puvodne-pocitalo/

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS