Zobrazit menuSkrýt menu

Münchausenův syndrom v zastoupení: když matka předstírá, že jsou děti nemocné

Publikováno: 5. 1. 2018, aktualizováno: 5. 1. 2018 | Zdroj: ona.idnes.cz

Vzácná a nepochopitelná je psychická nemoc, která postihuje ve valné většině ženy. Přestože působí jako pečující a milující matky, ve skutečnosti své dítě týrají a využívají k tomu dokonce i zdravotnický personál.

Syndrom dostal jméno podle barona Münchausena, známého také jako baron Prášil. Münchausenův syndrom v zastoupení popsal v roce 1977 britský lékař Roy Meadow, který takto nazval stav, kdy si většinou žena lékařům stěžuje na nemoci dítěte, které je ve skutečnosti zdravé nebo jehož příznaky jsou dokonce způsobeny přímo matkou samotnou (o tom, že i Meadow měl máslo na hlavě, čtěte dole v boxíku).

„Projevuje se opakujícími se dlouhotrvajícími příznaky, které se u obětí projevují ve chvíli nebo poté, kdy je v kontaktu s pachatelem. Vyšetření, která mají objasnit tyto příznaky, jsou nejasná, nedocházejí ke konkrétním výsledkům. Varovnými příznaky může trpět více členů rodiny, např. více dětí v rodině, kde je pachatelem matka. Vznést podezření je těžké, když pachatel je často právě pečující osobou," popisuje psycholožka Hedvika Boukalová z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy.

Celý článek k přečtení na https://ona.idnes.cz/munchausenuv-syndrom-v-zastoupeni-d6g-/deti.aspx?c=A171217_231142_deti_haa

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS