Zobrazit menuSkrýt menu

Místo dávek poukázky? Smějí se nám, stěžují si chudí

Publikováno: 19. 6. 2018, aktualizováno: 21. 6. 2018 | Zdroj: tyden.cz

Institut pro sociální inkluzi zkoumal fungování poukázek, kterými se nahrazuje část sociálních dávek pro lidi v hmotné nouzi. Podle průzkumu nemá 53 procent příjemců poukázek dost peněz na bydlení. O případných změnách v nařízení má dnes jednat sociální výbor Poslanecké sněmovny.

Už více než půl roku vyplácí úřad práce lidem, kteří jsou v hmotné nouzi, část sociálních dávek v poukázkách místo v korunách. A výsledek? Nemáme dost peněz na nájem, navíc se nám smějí v obchodě. I tak by se daly shrnout výsledky průzkumu, který provedl Institut pro sociální inkluzi.
Podle průzkumu nemá 53 procent příjemců poukázek dost peněz na bydlení a 51 procent se kvůli nim setkává s posměchem nebo jinými negativními reakcemi u pokladen v obchodech. Více než tři pětiny dotázaných pak nakupují kvůli poukázkám dráže, než kdyby platili za zboží penězi. Nemohou si prý totiž svobodně vybírat levnější obchody, protože tam poukázky neberou. Více než dvě pětiny respondentů nemají dost peněz na základní potřeby, jako jsou doprava či ošacení. Třetině se pak nedostává prostředků na léky. "Stravenky neberou na doplatek na recept v lékárně," postěžovala si jedna z respondentek průzkumu.  

Poukázky na jídlo místo peněz zavedla ještě v minulém volebním období Poslanecká sněmovna na návrhy poslankyně Jany Pastuchové (ANO). "Ubyly by případy, kdy jsou klienti viděni v obchodě, jak si za dávky hmotné nouze kupují alkoholické nápoje," obhajovala to tehdy s tím, že lidé často sociální dávky zneužívají. Od prosince loňského roku je dostávají lidé pobírající více než půl roku některé sociální dávky v hmotné nouzi, například příspěvek na živobytí. Nejčastěji jde o dlouhodobě nezaměstnané, seniory, matky samoživitelky či handicapované. Například matka samoživitelka se dvěma dětmi z Prahy, jejíž čistý příjem je i s výživným 12 tisíc korun, má nárok na příspěvek na živobytí ve výši necelých 1200 korun. Z toho jsou jí skoro dvě třetiny, konkrétně 700 korun, vypláceny v poukázkách.  

Celý článek najdete zde:    https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/misto-davek-poukazky-smeji-se-nam-stezuji-si-chudi_485142.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS