Zobrazit menuSkrýt menu

Ministr školství Plaga představil vlastní návrh dotovaných obědů

Publikováno: 4. 1. 2019, aktualizováno: 4. 1. 2019 | Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Oběd zdarma by mohly dostávat děti z veřejných mateřských škol a z prvního stupně základních škol z rodin, které pobírají přídavky na děti. Příjem těchto domácností je nižší než 2,7násobek životního minima. Takový návrh školské novely představil ministr školství Robert Plaga (ANO). Vládní ČSSD navrhuje plošné proplácení obědů všem dětem z mateřských škol a prvního stupně základních škol. Oba záměry by měla v pondělí projednat vláda.

„Náš návrh lépe cílí na potřebné děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol. Měl by se týkat asi 170 tisíc dětí,“ uvedl Plaga. Rodiče by škole pobírání přídavku doložili jednou ročně na začátku školního roku či v době, kdy by ho začali dostávat. Pokud by podle ministra jeho novela prošla vládou, přijal by ji parlament a podepsal prezident, mohla by platit od roku 2020.

Obědy zdarma by podle návrhu ministerstva školství vyšly na 1,7 miliardy korun ročně. „Počítáme nejenom s úhradou surovin, ale v návrhu kalkulujeme i se zvýšenými nároky na kuchařský personál a administrativní zabezpečení,“ řekl ministr. Dodal, že jeho resort by částku na bezplatné stravování nehledal ve svém rozpočtu a neškrtal by kvůli tomu jiné položky. Obnos bude chtít pro rok 2020 a všechny další roky do své pokladny navíc.

Na přídavek na dítě má nárok rodina s příjmem nižším než 2,7násobek životního minima. Příjem rodičů s jedním dítětem do šesti let tak například nesmí překročit 20 817 korun a rodičů se třemi dětmi od pěti do 12 let 32 373 korun. Samotný rodič s pětiletým potomkem nesmí mít víc než 13 176 korun, samoživitelka či samoživitel s tříletým až osmiletým dítětem pak 18 954 korun.

 

Celý článek naleznete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2696060-plaga-navrhuje-obedy-zdarma-pro-170-tisic-deti-stalo-17-miliardy

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS