Zobrazit menuSkrýt menu

Ministerstvo školství plánuje zrušit speciální školy zaměřené pouze na jeden druh postižení

Publikováno: 28. 2. 2019, aktualizováno: 28. 2. 2019 | Zdroj: novinky.cz

Ministerstvo školství plánuje zrušit tzv. jednodruhovost speciálních škol. Ty totiž mohou za svými zdmi vzdělávat pouze děti jednoho typu postižení. Změna vyhlášky o inkluzi by umožnila, aby třeba škola zaměřená na děti s lehkým mentálním postižením (LMP) mohla otevřít třídu například i pro autisty. Návrh by měl pomoci hlavně některým rodinám na venkově, má však i svá úskalí. 

Změna by ulevila zejména rodinám na venkově, jejichž dětem handicap neumožnil navštěvovat běžnou školu a které musí putovat do své vzdálené speciální školy anebo dokonce přespávat v internátech. Ale také některým školám by odpadly existenční problémy. "Jsou lokality, kde je obrovský problém zřídit školu pouze jednodruhovou, protože nemohou naplnit kapacitu. Pokud by však škola mohla mít třídy třeba pro děti autistické, jinou pro LMP, tak se snáz takové speciální zařízení udrží," řekl Právu Stanislav Štech, odborník na pedagogickou psychologii a bývalý ministr školství za soc. dem. Podle informací Práva i současný ministr školství Robert Plaga (ANO) na změně vyhlášky s tímto záměrem trvá.

Jenže návrh má i svá skrytá proti, na kterých ztroskotal před rokem a půl i Štechův totožný návrh. Neuspěl s ním u ministerstva spravedlnosti, u Legislativní rady vlády ani u ombudsmanky. "Velmi nerad, ale také jsem musel připustit zvažování této varianty, ale nakonec mi to v připomínkovém řízení zatrhli. A ty argumenty jsou platné a stojí na tom, že by to umožnilo nerespektovat pravidla, tedy smíchat děti s různým postižením v jedné třídě," uvedl Štech.

Přestože třídy by měly zůstat oddělené, mohlo by dojít k tomu, že ve třídě pro LMP by byly i třeba děti s tělesným postižením nebo zmiňovaní autisté. Ti mohou mít i třeba vysoké IQ, ale ve třídě, kde se učí podle programu pro LMP a nároky na děti jsou minimální, by své schopnosti rozvíjeli těžko. Takovéto nesrovnalosti se totiž dějí už dnes. "Z terénní analýzy inkluze víme, že je pořád tendence pravidla nějak nerespektovat, nějak si ulevit a dostat do speciální třídy či školy i děti, které tam tak úplně nepatří. Nebo se tam vyskytují děti, které nemají vůbec žádné doporučení," popsal Štech. "Nikdo mi to nikdy nepotvrdil konkrétně, ale neformálně mi bylo řečeno, že na obcházení pravidel mají zájem především zřizovatelé, aby se škola nemusela zrušit," dodal.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/veda-skoly/498431-ministerstvo-skolstvi-by-rado-ulevilo-prespolnim-postizenym.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS