Zobrazit menuSkrýt menu

Ministerstvo financí chce zrušit zálohy na sociální projekty z evropských dotací

Publikováno: 13. 8. 2019, aktualizováno: 13. 8. 2019 | Zdroj: irozhlas.cz

Ministerstvo financí chce změnit pravidla pro vyplácení dotací z Evropského sociálního fondu. Peníze na takzvané měkké projekty by tak měli žadatelé v příštích letech čerpat až zpětně. Ministryně financí tím chce ulevit státnímu rozpočtu, peníze na tyto projekty se totiž nyní vyplácí předem na základě zálohových faktur. Záměr kritizuje neziskový sektor i resorty, které sociální podporu z Bruselu rozdělují.

Třeba brněnská charita financuje z evropských peněz pečovatelskou službu. Její pracovníci pomáhají lidem starajícím se o nemohoucí, kteří se tak mohou vrátit na pracovní trh. Z Bruselu na to tato nezisková organizace získala zatím přes milion korun. Pokud by ovšem finance na tento projekt s čtyřmilionovým rozpočtem musela brát ze svého, nemá kde.

„Kdyby tyto peníze nedostali dopředu, tak by to dělat nemohli, protože nemají vlastní prostředky, aby to mohli předfinancovat,“ řekla pro iROZHLAS.cz Eva Schönherrová z České biskupské konference. Podobně na tom jsou podle ní i další charity poskytující sociální služby hrazené z evropských dotací po celém Česku. „Na tyto aktivity jim oproti investičním projektům nikdo nepůjčí, nemají čím ručit,“ dodala.

Dopad může mít změna pravidel na celý neziskový sektor, jak upozorňuje Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. „Je to opatření, které fatálně postihne neziskové organizace. Ani my bychom to nebyli schopni utáhnout, natož většina dalších neziskovek,“ řekl pro iROZHLAS.cz s tím, že záměr resortu nahrává především velkým firmám. „Primárně vytváří zisk a nakumulované peníze mohou investovat. Bude to jejich velká konkurenční výhoda,“ doplnil.

Podíl na projektech

Není to přitom jediná novinka, kterou ministerstvo financí chystá. Jak vyplývá z jednání napříč resorty, na stole je také možnost, že by se příjemci evropských peněz ze sociálního fondu v nadcházejícím programovém období na financování projektů podíleli více než doposud. I to představuje problém především pro neziskový sektor, u něhož jsou náklady hrazeny vesměs ze 100 procent.

„V rámci těchto projektů realizujeme služby veřejného zájmu, které jsou principiálně nevýdělečné. Doučujeme děti ze sociálně slabších rodin, poskytujeme poradenství lidem v dluhové pasti, sociální služby. Nemáme finanční zdroj, který by nám umožňoval podílet se na financování. A rozhodně by na to nemohli přispívat příjemci té naší pomoci, protože na to nemají,“ popsal dále Hůle.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/evropske-dotace-ministerstvo-financi-financovani-neziskove-organizace_1908120600_kno

Související články na portálu Šance Dětem

 

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS