Zobrazit menuSkrýt menu

Matka nemusí být perfektní a pláč k dětství patří, říká autorka studie o mateřství

Publikováno: 24. 6. 2019, aktualizováno: 24. 6. 2019 | Zdroj: universitas.cz

Brněnská dětská psycholožka Zuzana Masopustová je spoluautorkou ojedinělé studie Jak to mají mámy, která ukazuje, jak současné české matky vnímají svou roli a jak moc se nechávají ovlivnit moderními trendy rodičovství. Na vzorku tisíce respondentek zjistila, že přestože média vnucují obraz matky jako fyzicky dokonalé a nikdy nechybující ženy, české ženy se dívají na svou roli více racionálně.

Nad čím české matky přemýšlí, co je těší a s čím se trápí v prvních měsících a letech rodičovství? Obsáhlé dotazníky vyplňovaly ženy od 3. trimestru těhotenství do tří let dítěte. Jak se jim daří v nové roli fungovat, co si vybírají z aktuálních výchovných trendů, jakou mají podporu v rodině, i jak se měnil partnerský vztah či sexuální život sdílelo s týmem psycholožky Zuzany Masopustové 1057 žen. Nyní výzkum skončil a publikace Jak to mají mámy je k dispozici i online.

Vaše studie tvrdí, že výchova dětí se dnes často odehrává v izolaci. Žijeme většinou v jednogeneračních bytech, ne na statku, ne v jeskyni, kde bylo pohromadě několik generací a rodin najednou a ženy mohly pozorovat mateřství reálně ve svém okolí. Dnes se inspirují na sociálních sítích, v televizi či z vyprávění kamarádek. Je to dobře, nebo špatně?
Ne všechny, ale relativně velká část žen, 70 procent, tu bezprostřední zkušenost s mateřstvím před vlastním porodem neměla a nebo ji měla jen malou. V tom je to hodně jiné, než doba před sto a více lety, kdy vícegenerační byly běžnější. A samozřejmě mediální obraz mateřství je dnes hodně specifický. Je logické, že člověk ukazuje své rodičovství a své dítě spíš, když se to daří, a v okamžiku, kdy se to dařit přestává, stahuje se zpět do soukromí. Takže skutečnost, že miminko může plakat i několik hodin, může být pro některou čerstvou matku nebo otce docela překvapivá. Stejně ale náš výzkum ukazuje, že pro většinu žen je klíčovým mateřským vzorem stále někdo v okolí, ne mediální hvězdy nebo ženy z facebookových skupin. Takže v tomhle jsou české matky střízlivé. Navzdory mediálnímu obrazu mateřství a rodičovství fungují spíše dobře.

Zmínila jste mediální obraz matek. Často se matky v médiích ukazují jako fyzicky dokonalé ženy, upravené, odpočaté, s dobrou náladou a v kondici. Vévodkyně Kate loni pár hodin po porodu syna vyšla z porodnice a vypadala skvěle. K čemu tahle idealizovaná představa mateřství vede?
Může to ženy frustrovat. Ale v našem výzkumu bylo příjemným překvapením, že je to frustruje méně, než bychom předpokládali. Mediální obraz mateřství je hodně dokonalý, ale podle výpovědí respondentek se naše matky pohybovaly ve všech oblastech v normě. Skutečně, berou to se střízlivým úsudkem. Čímž ale není řečeno, že se ten mediální obraz matek nemá zlepšovat, mířit víc směrem k realitě.

Celý článek najdete zde: https://www.universitas.cz/tema/3368-matka-nemusi-byt-perfektni-a-plac-k-detstvi-patri-rika-autorka-studie-o-materstvi

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS