Zobrazit menuSkrýt menu

Mateřské školy v minulém školním roce odmítly desítky tisíc dětí

Publikováno: 24. 1. 2019, aktualizováno: 24. 1. 2019 | Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Mateřské školy odmítly v minulém školním roce přijmout zhruba každé třetí dítě, celkem jde o 33 tisíc předškoláků. Víc než třetině z nich bylo méně než tři roky. Podle výroční zprávy České školní inspekce se tak potvrdily obavy, že mateřské školy – po zavedení povinného roku předškolní výuky – nebudou mít dostatečnou kapacitu a rodiče budou mít větší zájem o soukromé školky. Podle ministerstva školství jsou ale čísla inspekce zavádějící; a otázku kapacit mateřských škol považuje spolu s odborníky za komplikovanější.

Počet nepřijatých dětí do mateřských škol – zhruba 33 tisíc – je podle ředitele Odboru předškolního, základního, základního uměleckého a speciálního vzdělávání ministerstva školství Jaroslava Faltýna nadsazený. „Není to tak jednoduché, žádný přesný údaj totiž nemáme. To číslo je zaokrouhlené nahoru a jde o žádosti, kterým nebylo vyhověno. Jenže rodiče podávají často více než jednu žádost,“ upozornil.

Podle Hany Splavcové z Asociace předškolní výchovy je dnes téměř nemožné zjistit, kolik dětí odmítly mateřské školy přijmout. „Děti nemají v žádance kód nebo symbol, který by je jasně identifikoval, aniž by šlo o osobní údaje. Takže přesný počet nepřijatých dětí neznáme,“ upozornila Splavcová. S tím souhlasí i Faltýn: případné zavedení identifikátoru by podle něj pomohlo zřizovatelům školek orientovat se v tom, kde místa chybí a kde přebývají.

Podle inspekce je na tom nejhůře Praha, Brno a Středočeský kraj. Napříč republikou je ale počet míst ve školkách dostatečný, myslí si Faltýn. „Kapacita školek je větší, než máme nyní dětí. Míst ve školkách evidujeme 401 tisíc, takže je tam zhruba desetiprocentní rezerva. A to je dobře,“ prohlásil. Ministerstvo školství podle něj lokální nedostatky kapacit řeší dotačním programem, díky kterému se mohou obce lépe připravit na demografický vývoj.

 

Celý článek a reportáž naleznete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2713340-desitky-tisic-deti-neprijatych-do-materskych-skol-nadsazene-tvrdi-ministerstvo

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS