Zobrazit menuSkrýt menu

Máte doma hyperaktivní dítě? Potřebuje klidné zázemí

Publikováno: 7. 3. 2019, aktualizováno: 7. 3. 2019 | Zdroj: babyweb.cz

Pokud máte doma hyperaktivní dítě, nezbývá než se připravit na trochu specifický domácí režim. Tím, že se mu pokusíte vytvořit odpovídající zázemí, pomůžete i sami sobě.

Na začátku je třeba si uvědomit, že hyperaktivita nebo přesněji porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder) není nemoc, jež by se dala vyléčit podáváním medikamentů. Jde o neurovývojovou poruchu, vrozenou odlišnost ve vývoji centrální nervové soustavy. Její příznaky ji předurčují k tomu, že je nepřehlédnutelná, ovšem to neznamená, že by postižené dítě mělo být vytrženo z dětského kolektivu a běžného prostředí. Jen potřebuje upravit režim, postavit ho na ustálených postupech a rituálech, které si děti zafixují a pomohou jim plnit úkoly. Nehledáme pro dítě úlevy, ale jen jiné, jemu srozumitelné cesty.

Nastavíme mantinely klidu a ticha

Odstraníme z blízkosti dítěte vše, co by ho lákalo k činnostem, které by v něm stupňovaly nežádoucí neklid. Schováme míče, hlučné hračky, ztišíme televizi. Neodstřihneme však dítě od zábav, které patří k jeho věku, nijak brutálně. "Některé z těchto her jsou součástí dětského světa a bez nich by dítě mohlo zažívat frustraci. Musíme to posoudit individuálně, jak na dítě působí. Pokud příliš rušivě, tak je vyřadíme," doporučuje dětská psycholožka Nathalie Francová. Také varuje před hlasitými výměnami názorů mezi rodiči a ostatními sourozenci. Z dětského pokoje rovněž odstraníme všechny předměty, které by mohly dítě vytrhovat ze soustředění. Pracovní stůl "očistíme" od všech nadbytečností, necháme tam jen pouzdro s pár tužkami. Úsporný režim by měl panovat i ve škole, dítě by nemělo sedět poblíž okna nebo mezi spolužáky, kteří jsou zvyklí se vybavovat. Ideální bývá místo hned u tabule.

Celý článek najdete zde: https://www.babyweb.cz/mate-doma-hyperaktivni-dite-potrebuje-klidne-zazemi

 

Související články na portálu Šance dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS