Zobrazit menuSkrýt menu

Maláčová chce zvýšit sociální dávky. Přestože je čerpá stále méně lidí.

Publikováno: 20. 8. 2018, aktualizováno: 21. 8. 2018 | Zdroj: denik.cz

Ministerstvo práce propočítává případné zýšení životního minima. To se neměnilo posledních šest let. Právě tato částka je základem pro výpočet dalších dávek v hmotné nouzi.

Ministerstvo práce by mohlo v září předložit návrh na navýšení životního minima. Nyní propočítává možné částky, o které by se minimální hranice mohla zvednout, a jejich dopady na rozpočet. Novinářům to dnes po jednání s odboráři řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Životní minimum se využívá pro stanovení výše dávek pro lidi v nouzi či u přídavku na děti. Naposledy se upravovalo v roce 2012. Odbory vládu Andreje Babiše (ANO) kritizovaly, že s navýšením v programovém prohlášení nepočítá.

„V této fázi je to interní diskuse (o navýšení životního minima). Propočítáváme částky, o které by se životní minimum mohlo navýšit a jaké budou finanční dopady. Na základě čísel rozhodneme o dalším postupu,“ uvedla Maláčová. Podle ní musí být případný návrh provázaný s přípravami státního rozpočtu.

Pro stanovení dávek v hmotné nouzi je rozhodující příjem domácnosti a částka životního minima. Pro samotného dospělého činí 3410 korun, pro každou další osobu v rodině je nižší. Pro dva dospělé dosahuje 5970 korun, pro samotného rodiče s pětiletým dítětem 4880 korun, pro rodiče se dvěma dětmi ve věku osm a 16 let pak 10 560 korun. Podle odborů by zvýšení pomohlo omezit míru chudoby v Česku.

Výdaje na dávky v hmotné nouzi čtvrtý rok za sebou výrazně klesají a jsou nejnižší za posledních šest let. Ubývá také těch, kteří pomoc od státu dostávají. Loni lidem v tísni úřady práce vyplatily zhruba 7,36 miliardy korun. Částka je tak o víc než třetinu menší než v roce 2014, kdy činila 11,29 miliardy korun. Letos se vydávaná suma dál snižuje – za prvních pět měsíců ve srovnání se stejným loňským obdobím klesla o 28 procent.

 

Celý článek najdete zde: https://www.denik.cz/ekonomika/malacova-chce-zvysit-socialni-davky-prestoze-je-cerpa-stale-mene-lidi-20180820.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS