Zobrazit menuSkrýt menu

Linka bezpečí: Děti chtějí být jako youtubeři, kritika jim ale ubližuje

Publikováno: 9. 7. 2018, aktualizováno: 9. 7. 2018 | Zdroj: zpravy.idnes.cz

Sociální sítě nabízejí dětem možnost sdílet své názory, myšlenky a životy s vrstevníky i mnoha dalšími osobami. Tím se ale zároveň vystavují i případným negativním reakcím, které ne každý z nich unese. Mohou se stát oběťmi kyberšikany, jejíž nebezpečí si často neuvědomují rodiče ani učitelé.

Většina dospívajících si nedokáže představit svůj život bez přítomnosti na sociálních sítích a komunikace prostřednictvím různých aplikací. Na internetu se řeší mezilidské vztahy, první lásky i rodinné problémy. Linka bezpečí se stále snaží sledovat trendy v komunikaci mezi mladými a nabízí možnost říct si o pomoc i prostřednictvím chatu nebo e-mailu. Kvůli problémům spojeným s internetem kontaktovalo za první pololetí letošního roku Linku bezpečí více než dvě stě dětí a podle statistik je to téma, které trápí čím dál více dětí každý rok.

Internet je pro děti podle vedoucího Linky bezpečí Petera Porubského dobrý sluha, ale špatný pán. Dospívající se zde často snaží napodobit různé youtubery, kteří se dokázali přes noc proslavit. "V současné době je velmi lehké stát se populárním. Když jsme vyrůstali my, hvězdy byly od nás vždy hodně daleko, byli to herci a zpěváci na plakátech. V současné době může být hvězdou kdokoliv," říká Porubský. Ne každý má však talent nebo štěstí, aby se dokázal na sociálních sítích proslavit, a tak se často stává, že je dítě nakonec zesměšněno za to, co dá na internet. Často je to přitom osobní až intimní obsah, neboť i tak se někteří youtubeři dokázali prosadit. "Mě to přijde v něčem naprosto přirozené, ta touha být vyslyšen," dodává Porubský. Rozdíl je však v tom, že úspěšní youtubeři jsou na prostředí sociálních sítí zvyklí a vědí, že je může čekat i ostrá kritika. Dětem se pak může snadno stát, že negativní reakce okolí nezvládnou. U kyberšikany v prostředí internetu spočívá hlavní nebezpečí právě v tom, že videa může vidět doslova celý svět. 

Celý článek najdete zde: https://zpravy.idnes.cz/linka-bezpeci-deti-internet-socialni-site-facebook-youtuberi-rodicovska-linka-1yt-/domaci.aspx?c=A180614_134206_domaci_zaz

> další zprávy z médií

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS