Zobrazit menuSkrýt menu

Líné děti se nechávají škrtat z tělocviku. Jde o trend, varují lékaři i učitelé

Publikováno: 16. 1. 2018, aktualizováno: 16. 1. 2018 | Zdroj: nasezdravotnictvi.cz

Z nejrůznějších stran slyšíme, že děti mají nedostatek pohybu. Mnohé z nich o něj ani nestojí, protože jak jinak lze chápat stoupající počet těch, které nechtějí chodit na hodiny tělocviku a tlačí na rodiče i lékaře, aby byly z tohoto předmětu osvobozovány, ačkoli nemají zdravotní problémy.

Se zajímavým problémem a prosbou se na Českou lékařskou komoru (ČLK) obrátil učitel tělesné výchovy Lubomír Kučera. Jako pedagog i jako specialista se zaměřením na handicapované vypozoroval v posledních letech, že z hodin tělocviku mizí zcela zdraví žáci nebo přinejmenším ti, co mají jen dílčí omezení.  Pojmenoval i příčiny problému - přístup rodin, učitelů a nakonec i lékařů k tlaku dětí nesportovat. Vyzval prezidenta lékařské komory Milana Kubka k apelu na lékaře, aby neustupovali a osvobozování dětí z tělesné výchovy nepovolovali jako dosud. Doslova uvádí, že se svou specializací na nejrůznější handicapy cvičil mnoho tělesně postižených sportovců i dětí, které přes astma, diabetes nebo epilepsii měly o školní cvičení zájem. „Vedle nich si však vyřizují úplné osvobození od tělesné výchovy studenti, kteří jsou aktivními členy sportovního klubu, studenti, kteří mají nějaký zdravotní problém, který je však nelimtuje v tom, aby procvičovali partie, které jsou zdravé,“ tvrdí Lubomír Kučera.

Popsal i způsob, jakým si žák osvobození z tělocviku obvykle zařídí. „Modelové dítě, kterého se týká uvedený problém, je teenager, častěji dívka, lehce nad ideální hmotností, která nesportuje. Problém nastane v září, kdy je učitelem nucena k nedůstojným cvikům. Plačíc to večer sdělí své matce a ona prohlásí, že to zařídí,“ souhlasí pediatr Zdeněk Slavík. V tuto chvíli do hry vstupují lékaři. A nemalá část z nich se nátlaku podvolí. „Ta situace má jen dvě řešení. Buď lékař, lékařka podlehne a potvrzení vydá nebo nikoliv a matka s dcerou kvapně opustí ordinaci. Navštíví jinou lékařku a potvrzení. Jde o problém osobní statečnosti lékaře, zda se dokáže postavit názoru rodičů i za cenu ztráty pacienta,“ popsal praxi v ordinacích Zdeněk Slavík. Naštvaní rodiče totiž někdy své dítě od „neposlušného“ lékaře odhlásí. 

Celý článek najdete na: http://nasezdravotnictvi.cz/aktualita/line-deti-se-nechavaji-skrtat-z-telocviku-jde-o-trend-varuji-lekari-i-ucitele

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS