Zobrazit menuSkrýt menu

Křičet na teenagery nemá smysl, lépe reagují na přátelský přístup, ukázala studie

Publikováno: 30. 9. 2019, aktualizováno: 5. 11. 2019 | Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Náctiletí jsou méně ochotní spolupracovat a snažit se splnit požadavky rodičů, pokud jsou pronesené ovládajícím tónem hlasu. Popsal to rozsáhlý výzkum na více než tisíci mladých lidech.

„Ovládající“ tón vědci popisují jako spojený s množstvím negativních emocí, a naopak s nedostatkem blízkosti s potomkem, popsali psychologové. Studovali tisícovku adolescentů ve věku 14 a 15 let obou pohlaví. Jedná se o první výzkum, který zkoumal tón hlasu a jeho vliv na komunikaci s mladými lidmi. Vědce zajímalo, jaké jsou reakce mladých lidí, pokud jejich matky používají různé tóny hlasu.

„Pokud rodiče chtějí, aby přinášela konverzace s jejich potomky co nejlepší výsledky, je důležité, aby používali chápavý a podporující tón hlasu. Pro rodiče je snadné na to zapomenout, zejména když se cítí vystresovaní, unavení nebo sami pod tlakem,“ uvedla hlavní autorka studie psycholožka Netta Weinsteinová z Cardiffské univerzity.

Nejde o její názor, ale o výsledek psychologických experimentů, které funkčnost tohoto přístupu prokázaly. Studie ukázala, že mladí lidé jsou výrazně ochotnější naslouchat a především plnit úkoly, pokud s nimi rodiče komunikují klidně, podporují je a jsou citliví vůči námitkám a argumentům potomků. „Adolescenti se zřejmě cítí důležitější a více milovaní – a díky tomu se víc snaží, když na ně učitelé a rodiče mluví podporujícím tónem hlasu,“ vysvětluje Weinsteinová.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2935508-kricet-na-teenagery-nema-smysl-lepe-reaguji-na-pratelsky-pristup-ukazal-vyzkum?fbclid=IwAR2BHz342XYAJjBfEcltMaSKVwO6J0Zz7k-6u9IGqGmjRx_j2Q7DRAM2m5U

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS