Zobrazit menuSkrýt menu

Krčál stáhne návrh na snížení dávek na bydlení. Chce počkat, až budou sociální byty.

Publikováno: 28. 6. 2018, aktualizováno: 29. 6. 2018 | Zdroj: CT24.cz

Příspěvek na bydlení pobírá na 200 tisíc nízkopříjmových rodin v Česku. Právě těmto rodinám hrozilo podle plánů vlády v demisi výrazné snížení této dávky i omezení okruhu lidí, kteří na ni mohou dosáhnout. Nová vláda ale mění plány, výši příspěvku chce zachovat.

Ministerstvo práce a sociálních věcí stáhne návrh dosavadní ministryně Jaroslavy Němcové (ANO) na snížení příspěvků na bydlení. Řekl to její nástupce Petr Krčál (ČSSD), podle kterého je návrh příliš tvrdý. Navíc si myslí, že by se na dávky nemělo sahat, dokud nebude zákon o sociálním bydlení. Ministr věří, že se jej tentokrát již podaří prosadit. Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál byl hostem Interview ČT24.

Jaroslava Němcová chtěla výrazně snížit příspěvky na bydlení obyvatelům ubytoven či početným rodinám. Cílem mělo být omezení tzv. obchodu s chudobou, kdy dávky fakticky inkasují majitelé ubytoven. Návrh vyvolal bouřlivou diskusi, kritiky a jejich obavy, že mnoho lidí skončí na dlažbě, neumlčelo ani zmírnění návrhu. Opozice dokonce svolala mimořádnou schůzi sněmovny – jejíž program však neprosadila.

Z úpravy dávek ale zatím nic nebude. "Já ten návrh stáhnu, protože je příliš tvrdý," řekl Petr Krčál v Interview ČT24. "Mohlo by se stát, že vyženete 50 nebo 100 tisíc lidí z domovů," dodal. Případným změnám příspěvků by podle něj měl předcházet vznik cenové mapy, která by stanovila obvyklou cenu pro konkrétní místa, z níž by se potom dávky počítaly.

 

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2522626-krcal-stahne-navrh-na-snizeni-davek-na-bydleni-chce-pockat-az-budou-socialni-byty

 

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS