Zobrazit menuSkrýt menu

Konečně: intenzivní neurorehabilitaci dětí s mozkovou obrnou mají hradit pojišťovny

Publikováno: 9. 10. 2019, aktualizováno: 9. 10. 2019 | Zdroj: mfdnes.cz

​Máme jiné dítě, nechceme jiný život. Tak se jmenovala konference, která se uskutečnila v pondělí 7. října v prostorách Moravskoslezského kraje.

Upozornila na špatně fungující systém, který nepomáhá tak, jak by měl rodičům, kteří mají děti s dětskou mozkovou obrnou či jiným neurologickým postižením.

„Když jsem před třemi lety nastoupil jako náměstek hejtmana pro sociální oblast, několikrát mě navštívili rodiče dětí s dětskou mozkovou obrnou, abychom jako kraj, který byl pilotní v transformaci sociálních služeb, udělali něco právě i pro tyto děti. Rozhodl jsem se, že do toho půjdu. Svolal jsem tým, který spolu tři roky něco plánoval. Měl malé schůzky s rodiči a všechno vyvrcholilo dnešní konferencí s názvem Máme jiné dítě, nechceme jiný život,“ uvedl Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast.

„Myslím si, že je to pilotní projekt v rámci celé České republiky, protože na půdě Moravskoslezského kraje se sešli zástupci tří ministerstev, školství, zdravotnictví a sociální. A taktéž zaměstnanci Moravskoslezského kraje, kteří jsou zodpovědní za tyto tři rezorty a všichni jsme začali hovořit o věcech, které tyto rodiny trápí. Dneska mluvíme také o neurorehabilitaci, která bude v Klimkovicích a jiných odborných ústavech, ale rodiny a rodiče trápí především to, co s dítětem během každého dne během celého roku,“ poznamenal Navrátil.

„Tady zjišťujeme, že systém nefunguje. I tyto děti mají právo na vzdělání jako každé jiné ve věku do 26 let. Přičemž provázanost služeb není. Přesto se na konferenci ukázaly pozitivní příklady jako je třeba Slezská diakonie v Českém Těšíně, která má provázanou mateřskou, základní i střední školu vzdělávání právě pro děti s dětskou mozkovou obrnou a jsem rád, že rodiče mohli konfrontovat přímo zástupce ministerstev a komunikovat s nimi o těchto věcech,“ dodal náměstek.

Na konferenci vystoupil také Jan Michálek, ředitel odboru přímo řízených organizací Ministerstva zdravotnictví ČR, aby představil nový výkon ošetřovacího dne pro intenzivní neurorehabilitaci určenou pro děti s dětskou mozkovou obrnou, který by měl platit od 1. ledna 2020.

Celý článek najdete zde: http://patriotmagazin.cz/konecne-intenzivni-neurorehabilitaci-deti-s-mozkovou-obrnou-maji-hradit-pojistovny

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS