Zobrazit menuSkrýt menu

Kojení s cévkou může zachránit laktaci, radí odbornice

Publikováno: 29. 5. 2019, aktualizováno: 29. 5. 2019 | Zdroj: novinky.cz

Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby matky plně kojily své děti do půl roku věku a vedle příkrmů pak ideálně až do dvou let. Přesto v řadě českých porodnic personál poskytuje novopečeným maminkám nedostatečné či zavádějící informace, které mohou komplikovat začátek kojení a potažmo jeho udržení.

Co může žena udělat pro to, aby zkojení proběhlo bez problému?

U nás se ženy připravují především na porod, na kojení už bohužel moc ne. Obvykle platí, že čím přirozenější a hladší porod, tím snáze žena začne kojit. Nechci tím říci, že musí proběhnout úplně ideálně, aby se žena rozkojila, ale různé medikamenty při porodu mohou zhoršovat start kojení. Například je dokázáno, že po podání oxytocinu se novorozenci hůře přisávají. Proto doporučuji, aby se budoucí maminka připravila na hezký porod, třeba na některém z kurzů a aby zašla na kurz nebo individuální sezení s laktační poradkyní. Některé maminky si rády všechno načítají, těm bych doporučila publikaci Praktický návod na kojení od mamila.sk.

Jednou z nejčastěji pokládaných otázek je asi tato:

Je správné při jednom kojení vystřídat obě prsa, nebo kojit jen z jednoho? Kojí se vždy z jednoho prsu do vyprázdnění, to druhé se pak dítěti vždy nabídne. Většina dětí potřebuje pít z obou prsů, ale jsou i takové, kterým stačí jedno a spokojeně usnou. U hodně spavých miminek doporučuji odkojit z jednoho prsu, pak přebalit a nabídnout druhé na dokrmení.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/zena/deti/505781-kojeni-s-cevkou-muze-zachranit-laktaci-radi-odbornice.html

 

Obsáhlý článek na téma kojení najdete na portálu Šance dětem již v červnu.

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS