Zobrazit menuSkrýt menu

Knížka o pindících a pipinkách? Děti masturbují už ve školkách, říká socioložka. Kniha nesmí překročit práh škol, oponuje Jochová

Publikováno: 21. 10. 2019, aktualizováno: 21. 10. 2019 | Zdroj: seznamzpravy.cz

Nová knížka Co to tam mám? předškolákům vysvětluje, k čemu jsou pohlavní orgány, co je sex a co masturbace. Její uvedení na český trh vzbudilo vlnu emocí a kniha získala množství odpůrců i zastánců. Do duelu Seznamu o ní přišla debatovat předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová a socioložka a členka Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu Lucie Jarkovská.

Podle Jochové je takový způsob prezentace sexuálního vzdělávání nevhodný. Tvrdí, že existují lepší publikace, a z dostupných anket podle ní vychází najevo, že česká veřejnost knížku nepřijímá. V devadesátých letech se podle svých slov setkala s mnohem otevřenějšími knihami, ale stojí si za tím, že se taková témata nemají dětem podsouvat.

„Co se v jedné rodině nazve jako pipinka, v jiné zavání vulgaritou,” chápe kritiku socioložka Jarkovská. „Rodiče ale tohle téma často nemají odvahu otevřít sami, proto jim říkám, že pokud chcete, aby se děti takové informace nedozvídaly z internetu nebo z pornografie, kupte jim takové knížky a nechte je v knihovničce,” dodává Jarkovská.

Celý Duel najdete v úvodním videu. Zde nabízíme přepis jedné části.

 

V knize se mimo jiné píše: Pindík a pipinka jsou velmi citlivé části těla. Stačí se jich jen lehce dotknout a už cítíme, jak nás to lechtá. Toto je pro vás příliš vulgární?

Jana Jochová: Myslím si, že není potřeba s dětmi o tom tímhle způsobem mluvit.

Co konkrétně vám na tom vadí? Je to ten slovník? Nebo to, že se toto probírá?

Jana Jochová: Víte, můj postoj a postoj velké části veřejnosti je, že tohle má zůstat v intimitě rodiny a rodičů. Tahle knížka to vlastně přenáší dál. Já bych tady chtěla asi upozornit i na to, že nakladatelství Svojtka samozřejmě má plné právo si vydávat, co chce. Na druhou stranu nakladatelství Svojtka dělá nabídku svých knížek pro školy, jako dříve byl Albatros.

Celý článek najdete zde:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/knizka-o-pindicich-a-pipinkach-deti-masturbuji-uz-ve-skolkach-rika-sociolozka-kniha-nesmi-prekrocit-prah-skol-oponuje-jochova-81234?dop-ab-variant=8&seq-no=1&source=hp

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS