Zobrazit menuSkrýt menu

Klokánky dostanou navíc 22 milionů, mimořádnou dotaci schválila vláda

Publikováno: 31. 7. 2019, aktualizováno: 31. 7. 2019 | Zdroj: idnes.cz

Ministerstvo práce i letos poskytne klokánkům a podobným domovům pro děti v tísni mimořádnou dotaci na dofinancování provozu. Zařízením pro okamžitou pomoc (ZDVOP) chce dodatečně rozdělit až 22 milionů korun. V Česku v současné době funguje 57 dětských azylových domů včetně klokánků s 815 místy.

Návrh v úterý projednala vláda, o jeho schválení informovalo v tiskové zprávě tiskové oddělení ČSSD. Doplacení kabinet schválil i loni. Podle podkladů činilo 21,2 milionu korun. Stát poskytuje zařízením na dítě příspěvek 22 800 korun měsíčně. Částka se ale krátí za dobu, kdy dítě v domově nepobývá. Za den je to o 760 korun. Zařízení poukazují na to, že i když se zrovna o dítě nestarají, lůžko pro ně stále mají připravené, musí dům udržovat v provozu a platit zaměstnance. Peníze jim pak chybějí. Ministerstvo práce plánuje státní příspěvek v připravované novele o ochraně dětí zvýšit. Podle legislativního plánu by vláda měla dostat návrh změn zákona v září, platit by měl pak od pololetí příštího roku. Resort chce letos na dofinancování přesunout maximálně 22 milionů korun do mimořádných dotací právě z částky na státní příspěvky. Na ně má v rozpočtu 230 milionů korun, suma se ale pravděpodobně nevyčerpá. 

Nedostatek peněz měla v minulém volebním období vyřešit senátní novela, podle níž měly krizové domovy dostávat na lůžko 20 tisíc korun a k tomu částku na děti, o něž se starají. Horní komora návrh tehdy podpořila, Sněmovna ho pak ale neprojednala. Financování měla pak změnit i novela o sociálních službách, ani tu ale v minulém volebním období dolní komora kvůli neshodám neprojednala. Na fungování zařízení ZDVOP se zaměřila i ombudsmanka Anna Šabatová. Situaci mapovala od roku 2016, zprávu zveřejnila letos v červnu. Podle dokumentu zařízení neplní svůj účel. Děti v nich pobývají dlouho, a to v průměru téměř rok. Původně to měla být pomoc krátkodobá na nezbytně nutnou dobu. V těchto domovech končí navíc i malé děti. Pro ně se přitom měla upřednostnit péče v rodině. 

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mpsv-ministerstvo-prace-a-socialnich-veci-mimoradna-dotace-klokanek-domovy-pro-deti-v-tisni-azylove.A190730_153345_domaci_tho

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS