Zobrazit menuSkrýt menu

Klíčem k duševnímu zdraví je včasná péče, říká spoluautorka psychiatrické reformy Klára Laurenčíková

Publikováno: 11. 6. 2019, aktualizováno: 11. 6. 2019 | Zdroj: nasregion.cz

Systém péče o duševní zdraví prochází reformou. Její autoři v pilotním projektu, který v Česku poběží rok a půl, pod vlivem inspirace z Velké Británie, Itálie a Švýcarska mají ambici větší provázanosti a včasnosti poskytnutých psychoterapeutických služeb. V ideálním případě už by se nemělo dít, že člověk v těžké životní situaci nebude mít, na koho se obrátit. To je realita dneška.

Například dětských psychologů je málo, objednací lhůta k dětskému psychiatrovi je i půlroční. „Reforma nespočívá v tom, že se pacient hned musí dostat k psychologovi nebo psychiatrovi, k odborníkovi. S pacientem dovede pracovat jak kvalitní sociální pracovník, tak speciální pedagog se speciálním psychologickým výcvikem. Důležitá je včasnost a dostupnost,“ říká spoluautorka reformy psychiatrické péče v Česku Klára Laurenčíková.

Klára Laurenčíková před zahájením rozhovoru zdůraznila, že reforma už se nejmenuje reforma psychiatrické péče, ale reforma systému péče o duševní zdraví. „Díky tomu je v tom zahrnuto víc. Je to podpora zdraví, prevence a rozjezdu duševních nemocí a léčba, když už člověk nemocný je. Ta vlastní reforma se týká všech, dětí, seniorů, závislých, lidí v ochranné léčbě, autistů a lidí s ostatními poruchami,“ řekla odbornému časopisu Ze zdravotnictví Laurenčíková.

Reforma je realizována skrze čtyři systémové projekty ministerstva zdravotnictví hrazené z evropských fondů.

Co je cílem reformy?

Cílem je, abychom více posílili včasnou multidiciplinární dostupnou pomoc v komunitě a místě, kde člověk žije. A dokázali jsme pacienta včas podpořit, stabilizovat buď psychoterapeutickou pomocí, nebo medikací, pokud by je to nutné, nebo krátkodobou hospitalizací.

Nenarážíte na problém, že je málo kvalifikovaných psychoterapeutů a klinických psychologů? Najít dětského psychologa je zázrak.

Narážíme. Dětští psychologové jsou nedostatkové zboží. V tom s vámi souhlasím. Určitě potřebujeme dostupnost těchto profesí posílit. Zároveň je taky potřeba říct, že řada těch intervencí, pokud by přišly včas, tak by nutně nemusely být vázány s nějakou vysokou specializací. Když to řeknu obyčejně. Pokud se nacházíte v zátěžové situaci, kdy vás opustí manželka, a budete procházet těžkým rozvodem, ale dostanete včas, tzn. v řádu dnů, kvalitní psychoterapeutickou péči, psychoterapeut vás podpoří a provede tou pro vás těžkou životní situací, tak je velká šance, že to zvládnete a už nebudete žádnou další specializovanou pomoc potřebovat. Je velká šance, že včasnost zajištění základní terapeutické péče bude klíčem k tomu, aby byl člověk v pořádku. Ta změna systému péče tedy nespočívá jen v tom, že odborníků bude víc, ona spočívá i v tom, že péče bude provázaná, bude zajištěna v komunitě, v místě, kde pacient žije, bude nízkoprahová, tzn. že vy budete vědět, kde toho psychoterapeuta najdete a proplatí ho zdravotní pojišťovna.

Celý článek najdete zde: https://nasregion.cz/klicem-k-dusevnimu-zdravi-je-vcasna-pece-rika-spoluautorka-psychiatricke-reformy-klara-laurencikova-111942

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS