Zobrazit menuSkrýt menu

Když se povede pohnout nejen s tím mladistvým, ale i s jeho rodičem, to je velký úspěch

Publikováno: 26. 9. 2019, aktualizováno: 26. 9. 2019 | Zdroj: clovekvtisni.cz

Kristýna Mikésková nastoupila do Tísně v září 2018 jako aktivizační pracovnice resocializačních programů pro mladistvé. Od července bydlí v Plzni s dcerou a partnerem, ale pracovně jezdí po celém Plzeňském kraji. Ráda jezdí s mladými lidmi, se kterými spolupracuje, na zátěžové víkendové výjezdy, kde se více poznají a vzájemně sdílí své příběhy. Líbí se jí archetyp zraněného léčitele, ale také třeba terapie divočinou. Při spolupráci s mladým člověkem je podle ní důležité nezapomínat na práci s celou rodinou.

Kristýna Mikésková nastoupila do Tísně v září 2018 jako aktivizační pracovnice resocializačních programů pro mladistvé. Od července bydlí v Plzni s dcerou a partnerem, ale pracovně jezdí po celém Plzeňském kraji. Ráda jezdí s mladými lidmi, se kterými spolupracuje, na zátěžové víkendové výjezdy, kde se více poznají a vzájemně sdílí své příběhy. Líbí se jí archetyp zraněného léčitele, ale také třeba terapie divočinou. Při spolupráci s mladým člověkem je podle ní důležité nezapomínat na práci s celou ro

Na internetu u Tvého jména najdu pracovní pozici aktivizační pracovnice – resocializační programy Tachovsko a Plzeň. Sedí to?

No v tuhle chvíli by tam mělo být Plzeňský kraj, protože v současné chvíli spolupracuji i s lidmi z Rokycanska, Stodska, a zájem je i z Horšovskotýnska nebo Domažlicka.

Jak k takovému rozšíření došlo?

Přikládám to aktivitě pracovníků z oblasti Plzně-jihu, protože když jsem nastupovala, tak služba fungovala zejména v Tachově, v Rokycanech a v Plzni. To, že se začali ozývat i z jiných míst, znamená podle mě potřebnost a absenci této služby v daných lokalitách.

A jací pracovníci se ozývají?

Tak buď jde o pracovníky z probační a mediační služby anebo kurátory pro mládež ze sociálního odboru města. Skvělá spolupráce je právě například se stodskou kurátorkou pro děti a mládež.

A jezdíš za nimi Ty nebo musí jezdit oni za Tebou do kanceláře?

Právě že jezdím hodně do terénu já za nimi, ale je to časově poměrně náročné a víc pracovníků nás na to není. S mladistvými je možnost se potkat i u nás v kanceláři v Plzni, ale za pracovníky jezdím já.

Co si mám vlastně pod tou pracovní pozicí představit?

No, jsem taková spojka mezi Tísní, institucemi, ze kterých děti a mladiství přicházejí, samotnými spolupracujícími mladými lidmi a jejich rodinami. Tedy mám na starosti jejich provázení programem, šíření služby a zajišťování navázání spolupráce mezi daným člověkem, institucí a lektory. Náplní mé práce je taky účast na multitýmech.

Co jsou multitýmy?

To jsou skupinová setkání odborníků z různých oblastí, které pracují s dětmi a mladistvými v dané oblasti. Například v Tachově jsme se sešli s pracovnicemi probační mediační služby, státními zástupci, pracovníky OSPOD, školním psychologem, zástupci kriminální policie a soudkyní.

A kdo jsou ti lektoři? Na čem s lidmi pracují?

Lektory máme momentálně čtyři v Plzni s tím, že jeden lektor může dojíždět i do Rokycan. Jsou to lidé z neziskových organizací, v současné době ze SPOLEČNOSTI TADY A TEĎ a z Pontonu. Původně jich bylo víc, ale z pracovních a rodinných důvodů se počet ustálil na čtyřech. Jejich úkolem je provázet programem dotyčného mladého člověka. Absolvují s nimi úvodní setkání, kde se seznámí i s jeho zákonným zástupcem a pracovníkem, který má mladistvého v dohledu, podepisují dohodu o zařazení do programu, kontraktují obsah plánu spolupráce. Provází toho dotyčného člověka programem s mentorským přístupem.

S jakými lidmi pracuješ?

Celý článek najdete zde: https://www.clovekvtisni.cz/kdyz-se-povede-pohnout-nejen-s-tim-mladistvym-ale-i-s-jeho-rodicem-to-je-velky-uspech-6051gp

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS