Zobrazit menuSkrýt menu

Kdy pustit své dítě poprvé samotné do školy?

Publikováno: 16. 9. 2019, aktualizováno: 16. 9. 2019 | Zdroj: maminka.cz

Zatímco generace dnešních rodičů běhala samostatně venku často již v předškolním věku a řada z nich chodila sama do školy s klíčem na krku už od první třídy, dnes – zejména ve velkých městech – vídáme opačný extrém, kdy rodič doprovází na každém kroku i děti, kterým už dávno bylo -náct.

Přesně si pamatuji, jak jsem se v první třídě sama vypravila do školy, a protože jsem nechtěla chodit do družiny, tak jsem po obědě přišla sama domů, kde jsem čekala do tří hodin, než se vrátí rodiče z práce. Jako matka dnes už čtvrťáka si vážně nedokážu představit, že bych syna před třemi lety nechala chodit samotného domů. Velkou roli tom samozřejmě hrál fakt, že jsme tehdy bydleli v Praze a syn dojížděl do školy půl hodiny tramvají, a to přímo do centra města.

Vše se změnilo o rok a půl později, kdy jsme se přestěhovali do malého města a do školy to měl syn deset minut pěší chůzí. Vzhledem k tomu, že většina dětí v našm nové bydlišti běžně již ve druhé třídě chodila do školy sama, neměla jsem problém syna také pustit samotného. A jak se ukázalo, nebyl v tom žádný problém. Myslím si však, že kdybychom zůstali v Praze, tak bych ho ještě jako čtvrťáka do školy doprovázela. To potvrzuje i maminka Petra, která bydlí v hlavním městě. "Mám desetiletého syna, který nechodí na spádovou školu a do školy to má trošku dál. Autem je to tak patnáct minut. Každý den ho vozím i vyzvedávám ze školy autem. To, že by jezdil do školy autobusem, nepřipadá v úvahu. Mám strach z dopravy i z velkého množství lidí. Uvědomuji si, že to ale již budu muset řešit, protože páťáci do družiny již nechodí. Ovšem představa, že jede sám ze školy domů, mi nahání hrůzu," říká Petra.

Doba je stejná, je jen více aut

Odborníci se však shodují, že to není proto, že by byla doba nějak zásadně víc nebezpečná. Ano, přibylo možná aut, ale to je tak všechno. Jinak jsou rizika a nástrahy stejné jako dříve, jen se o nich kvůli bulvarizaci televizního zpravodajství a především kvůli internetu mnohem víc mluví. Rodiče pak mají pocit, že dětem tam venku hrozí příliš nebezpečí na to, aby mu mohly čelit samy. Lze si však všimnout i dalšího zajímavého jevu – napodobování okolí. Mnoho rodičů by svým dětem dalo volnost mnohem dříve, ale neudělají to, pokud by byli jediní. Když vidí, že všechny spolužáky rodiče do školy vodí či vozí, podlehnou a dělají to stejně. Snad ze strachu, aby je ostatní nepovažovali za špatné, nezodpovědné a nezajímající se rodiče.

Kdy je ten správný čas?

Kdy je ten správný čas se skutečně odhodlat a dítě pustit třeba právě do školy samotné, je velmi individuální stejně jako osobnost každého dítěte. Základní podmínkou je, že se na to dítě samo cítí. Nutit jej proti jeho vůli je nesmysl. Dále jej pak musíme naučit, jak se venku bezpečně pohybovat, především s ohledem na silniční provoz. Jsou děti, které velmi rychle pochopí, jak se rozhlížet na přechodu, kdy vstoupit do silnice, a jsou schopné toto dodržovat i bez rodičů. A pak jsou jiné, které nemají k autům vůbec žádný respekt, a proto ani k pravidlům, která je chrání. Především toto by měl rodič zvážit, než potomka pustí do ulic.

Jak dítě na cestu do školy připravit

Nejvhodnější dobou na nácvik cesty do školy jsou prázdniny. Máme čas, nemusíme ráno spěchat, provoz na silnicích je klidnější. Ovšem nejdřív zkuste vzít dítě třeba s tříkolkou či kolem na dětské dopravní hřiště, sami můžete představovat auto a ukázat modelové situace, co všechno se na silnici odehrává.

Celý článek najdete zde: https://www.maminka.cz/clanek/kdy-pustit-dite-samotne-do-skoly

Související články na portálu Šance Dětem

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS