Zobrazit menuSkrýt menu

Kdy je čas, aby dítě začalo samo chodit na záchod?

Publikováno: 28. 2. 2019, aktualizováno: 4. 3. 2019 | Zdroj: babyweb.cz

Většina dětí ve věku tří let už chodí na záchod sama, ale když to zrovna vaše tříleté dítě ještě neumí, nezoufejte. Některým dětem se to podaří až kolem čtyř let. 

"Čert mě může vzít, když slyším maminku, jak se chlubí, že už půlroční dítě vysazuje na nočník!" zlobila se psycholožka PhDr. Tamara Cenková. "Miminko sotva začalo vnímat svět kolem sebe a rozlišovat osoby ve svém okolí a už je tlačeno do nějakých povinností, které ještě vůbec nemůže pochopit. Jasně, když necháme dítě na nočníku patřičně dlouho, určitě se vyčurá, možná i vykaká, ale není to z jeho vůle, je to pouze přirozený proces. Maminky se snaží vystihnout moment, kdy má dítě potřebu, a dávají ho na nočník. Brzkým vysazováním na nočník však můžeme dítěti spíše ublížit než pomoci," upozorňuje psycholožka.

Dítě musí být na ovládání potřeby jít na záchod tělesně i psychicky zralé. Bez toho nebudete mít moc šancí na úspěch. Za úspěch se považuje, že je dítě schopno vůlí zadržovat moč nejméně po dobu tří hodin. To ukazuje, že svaly močového měchýře jsou dost silné na udržení většího množství moči. Dítě se také musí naučit vnímat tělesné signály, že se mu chce na záchod, a zachovat se podle toho, než se stane "nehoda". To není malý úkol pro někoho, kdo zatím o něčem podobném vůbec nemusel přemýšlet! Hodně pomůže, když si bude moci samo snadno stáhnout oblečení.

Ale pozor, tělesná a mentální připravenost nejsou to jediné, co zde hraje roli. Hlavní je motivace. Jestliže už dítě dává najevo svou touhu po nezávislosti a s oblibou se opičí po všem, co děláte v koupelně i jinde, může to být vhodný okamžik, který se dá v učení na záchod dobře využít. Většina dětí se naučí dřív ovládat stolici než močení, protože na "velkou" jde většinou jednou nebo dvakrát denně a v podobnou dobu. Jakmile si dítě zcela osvojí chození na nočník, kupte dětský nástavec na záchodové prkénko a také stoličku (schůdek), přes kterou nahoru snadno vyleze. Ideální bude, když na nákup půjdete společně a dítě si samo vybere, bude pak "svůj" záchod daleko raději používat. Až si chození na záchod osvojí, můžete se zbavit nočníku. Chlapečci si ze začátku na mísu také sedají, ale časem začnou napodobovat tátu nebo staršího bráchu a budou čurat vestoje.

Celý článek najdete zde: https://www.babyweb.cz/jak-kdy-ucit-dite-na-nocnik-na-zachod

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS