Zobrazit menuSkrýt menu

Kdy dítěti říct, že je adoptované? Brzy, odpovídá odbornice

Publikováno: 30. 4. 2019, aktualizováno: 30. 4. 2019 | Zdroj: rozhlas.cz

Jak šetrně sdělit dítěti, že nevyrůstá u biologických rodičů? Podle Terezy Landové ze Střediska náhradní péče není na co čekat, vědět by to mělo už od okamžiku, kdy se dostane do nového domova.

„Doba, kdy informaci o adopci sdělit, je hned po přijetí. A to i u malého miminka, které vám ještě rozumět nemůže,“ odpovídá Tereza Landová na otázku, kdy je ten správný čas.

„Vyprávějte dítěti ten příběh. Jen tak si ‚osaháte‘ sami sebe a zjistíte, co s vámi dělá a jaké emoce vyvolá. Pro každého osvojitele je to těžké období a není jednoduché jen tak říct, že vaše dítě porodila jiná žena,“ dodává. Jen tak najdete správná slova, která dítěti řeknete. Důležité je už samotné pojmenování, jestli budete mluvit „o první mamince nebo o paní, která dítě nosila v bříšku“. Pokud zvolíte správný slovník, kterému vaše třeba i malé dítě rozumí, přijme informaci velmi přirozeně. Když si nevíte rady, můžete pro pomoc sáhnout do pohádkových knížek. Třeba o kočce, která se stará o štěňátko, nebo fenka o kotě. Pro radu můžete zajít i do Střediska náhradní rodinné péče, které se podle Landové snaží pomáhat tam, kde najdou skulinu v systému, a to už od roku 1994.

Proč je tolik dětí v ústavech?

„Dnes je hlavní činností spolku adopční centrum, které pomáhá osvojitelským rodinám, které nemají ze zákona žádný nárok na nějakou průpravu a podporu. Snažíme se takové rodiny doprovázet,“ vysvětluje. Problém našeho systému je prý preference ústavní péče. Systém se oficiálně označuje jako pomoc dětem, které vyrůstají mimo biologickou rodinu, nebo těm, co se ocitly ve zvlášť obtížné životní situaci.

Celý článek najdete zde: https://plus.rozhlas.cz/kdy-diteti-rict-ze-je-adoptovane-brzy-odpovida-odbornice-landova-7902285

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS