Zobrazit menuSkrýt menu

Ještě více dětí dostane školní oběd zdarma, platí nové podmínky

Publikováno: 18. 9. 2020, aktualizováno: 18. 9. 2020 | Zdroj: idnes.cz

Ještě více dětí ze sociálně slabých rodin může obědvat se spolužáky ve školní jídelně, i když jejich rodiče na stravné nemají. Hlásit se mohou nově i během roku. Do Moravskoslezského kraje na Obědy do škol opět míří miliony. Jde o nejpodporovanější region, zájemců stále přibývá.

V tomto školním roce už sestavoval třetí doplněný seznam a při každé aktualizaci přibude deset až patnáct dětí, které budou chodit na oběd do jídelny i přesto, že jejich rodiny na stravné nemají peníze. Ředitel Zařízení školního stravování v Opavě Dalibor Zeman předpokládá nárůst zájemců i v následujících měsících. Letos poprvé totiž mohou rodiny o školní oběd zdarma žádat po celý rok. „Je to jednoznačně pozitivní posun. Dosud museli být lidé v hmotné nouzi v květnu a červnu, a získali stravné na celý školní rok. Ale rodiny, které do tíživé situace spadly později, o tuto pomoc už nemohly žádat,“ konstatoval Zeman. 

Severní Morava a Slezsko je v čerpání peněz z projektu ministerstva práce a sociálních věcí Obědy do škol republikovým lídrem. Právě moravskoslezský region také inicioval letošní změnu. Děti z rodin, které si potvrzení o hmotné nouzi vyřídily v červnu, obědvají už teď od září. Mohou ale na úřad i v září a obědvat od října. „Další vlna potvrzování bude na pracovištích Úřadu práce nově také během ledna 2021. Děti potvrzené v lednu se začnou stravovat od února,“ uvedl Vladimír Dostálek z tiskového oddělení ministerstva.

Oběd zdarma může mít přes čtyři a půl tisíce dětí

Aktuálně si kraj sáhne na čtvrtinu z celkové částky určené pro všechny kraje. „Ve školním roce 2017/2018 a 2018/2019 činil podíl Moravskoslezského kraje na celkovém čerpání zhruba 40 procent. Ve výzvách pro školní roky 2019/2020 a 2020/2021 zhruba 25 procent,“ uvedl Dostálek. Nyní se do výzvy v kraji zapojilo 108 školních zařízení. „Oproti loňskému roku vzrostl odhad škol asi o šest stovek dětí. Máme schválený rozpočet 28,5 milionu korun a předpokládáme poskytnout oběd maximálně 4 647 dětem v celkovém objemu 922 730 vydaných jídel,“ uvedla mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová. Kolik dětí se nakonec skutečně bude zdarma v kraji stravovat a kolik peněz „projedí“, se ukáže za rok. Pro loňský školní rok měl kraj k dispozici zhruba 23 milionů korun pro čtyři tisícovky dětí.  „Zapojilo se 2 490 dětí a vyčerpalo 7,1 milionu korun,“ uvedla Birklenová. Výši projezené částky ovlivnilo uzavření škol a jídelen kvůli pandemii.

Podle průzkumu se děti díky obědům i lépe učí

Na první příčce tabulky je kraj i v čerpání financí z projektu obecně prospěšné společnosti Women for Women Obědy pro děti, podporovaném ministerstvem školství i soukromými dárci. Z těchto peněz jedí děti základních škol a do kraje jde aktuálně více než 5,5 milionu na obědy pro 1 120 školáků. „Školní obědy neznamenají jen utišení hladu, ale pomáhají dítěti i psychicky. Dokazuje to průzkum na základních školách,“ uvedla za společnost Women for Women Iveta Nebesařová s tím, že dítě se díky obědvání se spolužáky lépe zapojí do kolektivu, zvyšuje se jeho docházka a zlepšují také známky. Společnost Women for Women přijímá žádosti po celou dobu existence jejího projektu celoročně. „Čísla nám každý den velmi rychle narůstají,“ dodala ředitelka Ivana Tykač.

Celý článek si můžete přečíst zde: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/obedy-do-skol-obedy-pro-deti-strava-zdarma-socialne-slabi-podpora-women-for-women.A200917_571529_ostrava-zpravy_zah?

Související články na portál Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS