Zobrazit menuSkrýt menu

Jaké jsou příběhy nedonošených dětí?

Publikováno: 11. 2. 2019, aktualizováno: 9. 5. 2019 | Zdroj: denik.cz

Narodili se předčasně. Neví se vždy přesně proč, ale stalo se. Opustili pohodu matčiny dělohy, přestože jejich tělíčko ani orgány nebyly dost vyvinuty a nenastal správný čas. Těšení rodičů i příbuzných se v mžiku změnilo v obavy a stres. 

Předčasně narozených dětí přibývá. Důvod? Mlhavý. Vyšší věk rodiček, častá umělá oplodnění, stres. Ne všechny případy dopadnou dobře a mrně se ne vždy z kritického stavu "vybojuje" ve zdravého pořízka. Ač neonatologická oddělení v ČR, která průhledné mrňousky zachraňují, patří k nejlepším na světě, ukáže se někdy i špičková medicínská pomoc málo! Jak to cítí mámy, jejichž miminka se schovají do dlaně?

Z pohody do neznáma 

Začaly prázdniny 2010 a Lucie, která měla termín porodu 19. 10., se rozhodla omezit práci a intenzivněji se věnovat příchodu dcery. Byla natěšená, ale 7. července jí začaly křeče v lýtkách. "Paní doktorka řekla, že se to stává, napsala mi magnezium, zkontrolovala mě a popřála klidný třetí trimestr," vypráví Lucie Žáčková (38). O dva dny později zaznamenala bolest opakující se v pravidelných intervalech. Lékař zavelel: ihned do porodnice. "Nic jsem nechápala a opakovala mu, že termín mám v říjnu. Pátrala jsem v paměti, co jsem snědla špatného, co udělala… To už jsem byla u Apolináře na monitorech a za chvíli mě vezli na sál," vzpomíná na chvíle zmatku a nejistoty Lucie. Stačila jen zavolat manžela. Dcera Ella se narodila o 15 týdnů dřív. Měřila 33 cm a vážila 730 g. O nedonošených dětech Lucie povědomí měla, ale nic o nich nestudovala, i z pověrčivosti, aby to nepřivolala. "Měla jsem bezproblémové těhotenství a žila v představě, že v říjnu budu tři dny v porodnici a odvezu si v peřince domů holčičku," popisuje. Když se probudila z narkózy, bylo vše jinak!

Manžel i rodina fungovali

Nevěděla, zda dcera žije, ale manžel, který u ní seděl, ji uklidnil: je krásná a malinká. "Nevím, co jsem cítila, co si myslela. Vůbec jsem si ale nepřipouštěla, že se může stát něco špatného," popisuje pocity žena, která netušila, co ji čeká. "Neonatoložka paní doktorka Dokoupilová nás uklidňovala, že malá poporodní adaptaci zvládla, že dýchá sama jen s pomocí foukátka do nosu. Dávala nám naději." Druhý den Lucie dceru viděla. Šok střídal radost. Emoce pracovaly, maminka potřebovala čas, aby si ujasnila situaci. Naštěstí ji podrželi rodiče-zdravotníci a manžel sehnal vše, co bylo třeba, literaturu nevyjímaje. Hltala informace o "nedonošení". Ella v inkubátoru napojená na monitory a s výživovou sondou začínala život na houpačce. "Po porodu spadla na váze na pět set čtyřicet gramů, to byl stres. Další přišel, když měla komplikace s neprůchodností střev a my k ní nemohli, přidaly se infekce, operace… Bylo to hrozné, ale nejhorší bylo, když já šla domů a ona ne," zvážní Lucie a oči má plné slz. Jela z porodnice a před domem žádala taxikáře, aby počkal. Osprchovala se, převlékla a vrátila k dceři na JIP. "Co doma? Bylo to divné. Přestala jsem se obviňovat a začala Ellince zpívat, vyprávět, mluvit na ni a předávat jí denně energii," říká ve zkratce Lucie.

A dál?

"To další bylo proti začátku nic! Cvičení Vojtovy metody, sledování, jestli malá prospívá, a tak dále, to už byla pohoda," směje se maminka a hrdě pomáhá malé slečně se zmrzlinou. "Že začala mluvit a chodit později? Ty věci neřeším, holt potřebuje na všechno svůj čas," hladí blonďatý culík máma, která se chystá časem pořídit Elle sourozence. Bez obav. "Setkala jsem se zatím s dobrými lékaři, kteří nevnímají nedonošené dítě jako postižené, takže možné problémy z této strany neřeším," usmívá se Lucie, jež se začala víc ponořovat do problémů kolem nedonošených dětí a zapojila se do pomoci rodičům, kteří nedonošeňátko mají. Stala se ředitelkou celorepublikového občanského sdružení Nedoklubko. Á propos, její předčasný porod způsobila infekce, již nebylo možné postihnout.

Je třeba zmínit, že za hranici životaschopnosti dítěte je u nás považován ukončený 24. týden, v této době narozené dítě musí péči dostat. Pokud miminko přijde na svět před oním termínem, začínají lékaři s rodiči diskutovat… U těchto nedonošenců výrazně hrozí doživotní handicapy, dysfunkce. Nicméně každé dítko je jiné, má jinou sílu i zdravotní stav. Roli hraje i jeho porodní hmotnost. Takže se individuálně zvažují rizika, situace rodičů aj. Žádný ortel nepadá šmahem.

Celý článek najdete zde: https://www.kafe.cz/rodina-a-domov/pribehy-nedonosencu-proc-se-nektere-deti-rodi-predcasne.html.

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS