Zobrazit menuSkrýt menu

Jaká jsou rizika ve stravování dospívajících a jak jim předejít?

Publikováno: 4. 9. 2019, aktualizováno: 4. 9. 2019 | Zdroj: zdravazona.cz

Období dospívání lze charakterizovat jako dobu, kdy si mladý člověk začíná o svém životě rozhodovat víc a víc sám. V oblasti stravování pak ale mohou nastat různé situace, které se rodičům nemusí líbit. A je těžší než kdy dřív nalézt možnosti, jak současný i budoucí jídelníček "dítěte" ovlivnit.

Velké změny

Pro dospívající je toto období náročné samo o sobě. Mění se jejich tělo i celková psychická zralost a není lehké se s tím vypořádat. Mnoho dívek v dospívání může sklouznout k tomu, že začnou velmi negativně hodnotit svou postavu, a chtějí to co nejrychleji řešit. Rizikem pak jsou nevhodně sestavené diety i poruchy příjmu potravy. U chlapců můžeme často v tomto období vidět naopak konzumování opravdu velkého množství jídla. Rodiče mnohdy vůbec nechápou, jak toto vše může jejich syn do sebe naládovat. Vždy by však mělo zůstávat prioritním cílem zajistit svým dětem jídla, která jim dodají veškeré potřebné živiny. 

Rodinné zvyky

Na prvním místě se zaměřte na to, jak je jídlo vnímáno u vás v rodině. Dívky třeba mohou mít různé nelibé komentáře na chování matky, která má jako jediné vydatné jídlo dne pozdní večeři. Nemyslete si ale, že by ji to neovlivnilo a nemohla by ve výsledku právě k tomuto stravování tíhnout. Stále tedy berte v úvahu, že je velmi důležitý váš vlastní příklad. Stejně tak je to i se zařazením sportu do života. Snadněji období dospívání překlenou děti, které byly od malička ke sportu vedené a chápou ho jako běžnou součást života. Je ale mnohem obtížnější nalézt si k pravidelnému pohybu cestu, když v rodině nikdo žádný sport aktivně neprovozuje. 

S kritikou velmi opatrně

Dívky jsou v tomto věku velmi citlivé na různé komentáře ohledně postavy nebo váhy. Změn se u nich odehrává opravdu hodně a je spíš na místě odpustit si hodnotící narážky. Vaše slečny potřebují najít samy sebe a umět se ocenit i přes to, co se s nimi momentálně děje. Pokud máte pocit, že se vaše dcera začíná potýkat s nadváhou, můžete nenásilně změnit stravování v rodině, odlehčit večeře, ale nezesměšňovat proměny jejího těla. 

Poměr příjmu a výdeje energie

Důležité je věnovat pozornost příjmu energie v porovnání s jejím výdejem. Je rizikovou kombinací, pokud se příjem kalorií každý den navýší třeba slazeným pitím a rychlým občerstvením, ale energetický výdej se nijak nezvýší. Samozřejmě může nastat i zcela opačný extrém, kdy lze pozorovat extrémní touhu po štíhlosti, nadmíru cvičení a odpírání si pravidelného jídla. 
Alternativní stravovací proudyDospívající se mohou rozhodnout pro odlišný způsob stravování než ten, který je pro rodinu běžný. Někdy přestanou jíst maso nebo se uchýlí k jinému výživovému směru. Přestože nebudete s tímto krokem souhlasit, situaci rozhodně nezměníte nátlakem, výhrůžkami a různým dohadováním. 

Celý článek najdete zde: https://zdravazona.cz/rizika-ve-stravovani-dospivajicich/

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS