Zobrazit menuSkrýt menu

Jak zapojit děti do vánočních příprav?

Publikováno: 26. 11. 2019, aktualizováno: 26. 11. 2019 | Zdroj: babyweb.cz

Vánoce už pomalu, ale jistě klepou na dveře. Je na čase začít s vánočním úklidem, výzdobou, pečením cukroví a dalšími vánočními činnostmi. Jak do toho všeho však efektivně zapojit i vaše děti?

Snad každá maminka to zná. Odbíhá od pečení cukroví k úklidu obýváku, pořád má na mysli, že musí umýt okna, a do toho neustále šperkuje svou vánoční výzdobu. Vánoční čas je nejspíš pro mnohé z nás období pohody a klidu, nicméně maminky o tom ví své. Vánoční kolotoč pro ně znamená spoustu práce, kterou musí stihnout do Štědrého dne. Kdyby na to všechno měly čas a klid, nebyl by to až takový problém, nicméně největší pozornost pochopitelně vyžadují děti. Neustále by si jenom hráli a nechápou, proč na ně maminka najednou nemá tolik času jako předtím. Děti ve věku od tří do šesti let zkrátka celý ten vánoční shon ještě tolik nechápou. Jak je tedy do vánočních příprav zapojit tak, abyste stíhala předvánoční přípravy a zároveň s nimi trávila čas?

Úklid formou her

Je celkem běžné, že děti během úklidu napáchají ještě větší nepořádek, než byl předtím. I když se vám to ale možná zdá nereálné, ale ne vždy tomu musí tak být. Stačí jen děti vhodně zabavit. Zkuste dětem nadělit takový malý předvánoční dárek, ve formě dětského uklízecího náčiní. Je na vás, jestli zvolíte dětské koště, žehličku, nebo třeba mop. Dítě bude mít pocit, že je s vámi na jedné lodi, a nebude tím pádem vyžadovat vaši neustálou pozornost. Pokud máte dětí více, můžete jim založit fiktivní uklízecí firmu. Děti se tím zabaví a navíc prohloubí svoje sourozenecké vztahy, což je bonus navíc.

Zdobení vánočního cukroví

Vaše ratolesti můžete zapojit i do dalších vánočních činností. Jednou z nich je například pečení vánočního cukroví. Ideální by však bylo vyhnout se jakémukoliv kontaktu dětí s těstem, jinak by vám mohli napáchat pořádný nepořádek. Ale například zdobení vánočních perníčků, to by se jim mohlo líbit. Práce s barvami děti obecně velmi baví a poutá jejich pozornost. V obchodě zkrátka sáhněte po nějakých dekoračních barvičkách na cukroví, před Vánoci jsou jich všude spousty. Samozřejmě se dá očekávat, že perníčky nejspíš nebudou tak dokonale nazdobené, jak jste si představovala. Ale na druhou stranu to bude vlastnoruční tvorba vašich ratolestí, což je přeci mnohem cennější. Můžete se jejich výtvory chlubit kamarádkám, tetám nebo mamince. A ke všemu se vám jejich pomoc přeci jen ušetří trochu práce.

Celý článek najdete zde: https://www.babyweb.cz/zapojit-deti-vanocnich-priprav

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS