Zobrazit menuSkrýt menu

Jak se vyrovnat s nedostatkem spánku po narození dítěte?

Publikováno: 23. 5. 2019, aktualizováno: 23. 5. 2019 | Zdroj: wave.rozhlas.cz

Podle průzkumu University of Warwick se rodiče po narození dítěte pořádně nevyspí zhruba šest let. Větší zátěž spánkové deprivace samozřejmě leží na ženách. Nejhorší bývá období prvních tří měsíců, kdy si dítě zvyká na svět a sžívá se s rodiči. Neurolog a vedoucí lékař pražské Spánkové poradny Martin Pretl s tím souhlasí a říká, že první rozkolísané období je prostě potřeba za vzájemné kooperace nějak přežít. Co nejdřív máme ale v zájmu celé rodiny budovat pravidelný režim.

Spousta pouček o tom, jak máme do postele přicházet klidní a na spánek naladění, bere při péči o malé děti za své. Neurolog Martin Pretl ale přesto doporučuje držet se jednoduchosti a režimu, co nejvíc je to možné, i když se zpočátku zdá pravidelnost v denním rozvrhu miminka nedosažitelná. „Dítě by mělo mít například svoji postýlku, prostor, který bude jeho a kde jasně pochopí, že teď se jde spát. Tak je to i u dospělých,“ vysvětluje a poukazuje na známá pravidla, že v posteli by i zdraví dospělí měli jen spát nebo prožívat milostný život a nevěnovat se jiným věcem.

Rodiče malých dětí nejčastěji postihuje porucha spánku zvaná nespavost. Pro správné vyhodnocení toho, jestli se naše nevyspání stává skutečnou poruchou a je třeba vyhledat pomoc, existují poměrně jednoduchá pravidla. Poruchy spánku logicky víc ohrožují čerstvé matky. „Jsou v tomto období navíc vystaveny obrovským hormonálním změnám. Setkáváme se s pacientkami spánkové poradny, které mají už odrostlé děti, ale jejich diagnóza má kořeny právě v náročném období, kdy se staly matkami,“ dodává Pretl.

Matkám kojenců se často radí, ať spí, kdykoliv spí potomek. Z odborného hlediska to podle vedoucího spánkové poradny není tak jednoznačné. Pokud máte možnost prospat se během dne, dejte si oněch známých „dvacet“, vysvětluje Pretl. „Zhruba po třiceti minutách upadá naše tělo do hlubokého spánku a z něho jsme pak těžko probuditelní. Cítíme se pak doslova jako praštění a právě dokončený spánek nás rozhodně nijak neosvěží,“ vysvětluje.

Celý článek a rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/jak-maji-novi-rodice-bojovat-s-nevyspanim-dulezity-je-pravidelny-rezim-radi-sef-7936792

 
Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS