Zobrazit menuSkrýt menu

Jak připravit prvňáčka na úvod školy? V klidu by měli zůstat hlavně rodiče

Publikováno: 26. 8. 2019, aktualizováno: 26. 8. 2019 | Zdroj: denik.cz

Pro prvňáčka je vstup do školy zdrojem nejrůznějších pocitů. Nechybí mezi nimi těšení na něco nového, zvědavost, hrdost na to, že už je školák, ale ani strach z neznámého. Rodiče mohou z velké části ovlivnit to, co jejich dítě v prvním dni a roce školy zažije.

„Dobrý start zvyšuje šanci na to, že bude dítě vnímat školu spíše pozitivně, nebude se zbytečně bát a nebude zbytečně ztrácet sebevědomí,“ říká Jan Kulhánek, klinický psycholog a supervizor Psychoterapie Anděl Praha: „Hodně záleží na povaze dítěte a také na tom, jak si o nástupu do školy povídalo dítě se svými rodiči,“ říká odborník.

Dělal jsem scény a brečel

„Můj první dojem ze školy byl úžasný. Měli jsme hrozně milou paní učitelku, která způsobila, že jsem školu miloval. Až do druhé třídy, kdy jsme dostali učitelku jinou. Pak už to bylo se vztahem ke škole jenom horší,“ vzpomíná Jaroslav Váně. O tom, že velkou roli hrají ve vztahu ke škole i spolužáci, vypovídá i následující zážitek: „Když se nás paní učitelka ptala na jméno, představil jsem se jako Jindříšek. Celá třída se začala smát a já jsem se mohl hanbou propadnout. Dlouho jsem pak nechtěl do školy chodit, protože jsem se bál, že se mi ostatní budou smát,“ popisuje svůj vstup do vzdělávacího procesu Jindřich Huška.

Aby váš prvňáček neměl první den ve škole zbytečné nervy, radí Jan Kulhánek následující: „Rodiče by se měli hlavně sami uklidnit, aby své dítě nestresovali. Pak by ho měli motivovat a povzbuzovat. Zároveň škola vyžaduje jistou míru samostatnosti, a to je také úkol rodičů, který nelze zvládnout až těsně před nástupem do školy.“

Celý článek najdete zde: https://berounsky.denik.cz/zpravy-z-ceska/jak-pripravit-prvnacka-na-vstup-do-skoly-v-klidu-by-meli-byt-hlavne-rodice-20200820.html

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS