Zobrazit menuSkrýt menu

Jak obelstít strach ze zubaře? Nestrašte, využijte odměny i "dobrodružství"

Publikováno: 15. 10. 2019, aktualizováno: 15. 10. 2019 | Zdroj: lidovky.cz

Každý pátý Čech má hrůzu ze zubařského křesla. Řada z nich proto ani nechodí na preventivní prohlídky. Přitom jsou možnosti, jak strach překonat. Ve chvíli, kdy se z ordinace ozve zvuk vrtačky, nálada v čekárně plné lidí jako by se dala krájet. Přestože většina čekajících jde na klasickou preventivní prohlídku, při zvuku vrtačky se vkradou do mysli nepříjemné vzpomínky.

Strach ze zubařského křesla spojený s bolestivou zkušeností začíná většinou v dětství. Traumata si pak mnozí mohou přenést i do dospělosti.

„Nejčastěji na děti negativně působí zážitek ze zubní pohotovosti, kde například dochází k neodkladnému vytažení zkaženého zubu. Dítě tak získá špatnou zkušenost, které se jen obtížně zbavuje. Svoji roli hrají také rodiče, kteří by měli svého potomka uklidňovat a psychicky povzbudit. Nikdy by neměli používat návštěvu zubaře jako pohrůžku,“ říká stomatolog Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská v Praze. Když už takový bolestivý zákrok dítě zažije, musejí rodiče počítat s tím, že příště k zubaři nepoběží s nadšením.

Dobrodružný úkol

„Myslela jsem si, že si synové čistí zuby perfektně, ale přecenila jsem schopnosti mladšího kluka. Bohužel, zkazila se mu stolička. Náš zubař měl dovolenou, před námi víkend a já měla děs v očích při představě, že budeme muset vyrazit na pohotovost. Není tajemstvím, že se tam s pacienty nikdo nemazlí, natož s plačícím dítětem. Podařilo se mi najít zubaře, který byl sice již na odchodu z ordinace, přesto nás přijal. Pětiletému klukovi řekl, že zub musí ven, bude to bolet, ale bude se snažit, aby to bolelo co nejkratší dobu,“ popisuje Jitka Wurdáková Litvínova.

Po víkendu samozřejmě zamířila na kontrolu se synem již za jejich zubařem. „Myslela jsem, že kluk nebude chtít, ale celý víkend jsme kontrolovali, jestli díra zarůstá. I náš zubař byl perfektní. Řekl synovi, že díra bude zarůstat dlouho, a že až se objeví nový zub, určitě dostane odměnu. Ať to denně kontrolujeme. Nepříjemný zážitek tak úplně dokázal změnit na dobrodružný úkol. Syn se naštěstí dalších kontrol nebojí,“ dodává s úlevou Wurdáková.

To Soňa Urban Chudomelová z Lomu u Mostu trpí před každou prohlídkou u zubaře nevolností: „Mám průjem, někdy i zvracím. Reaguji takhle od zákroku, kdy mi v pubertě zubař vyndával nervy ze zubu. Byla to šílená bolest. Naštěstí teď mám úžasnou zubařku a podporu rodiny.“ Kvůli dětem se snaží vypadat statečně, obavy ale nedokáže skrýt úplně. Paradoxně její strach na děti působí tak, že se ji samy snaží utěšit.

Celý článek najdete zde: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/jak-obelstit-strach-ze-zubare-pomahaji-leky-odmeny-i-celkova-narkoza.A191009_105330_ln-zdravi_ape

Související články na portálu Šance Dětem

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS