Zobrazit menuSkrýt menu

Jak naučit děti rozumět penězům a hospodařit s nimi?

Publikováno: 26. 3. 2019, aktualizováno: 26. 3. 2019 | Zdroj: kafe.cz

Umět správně hospodařit je dovednost, bez které se nikdo z nás neobejde. Čím dříve naučíte děti rozumět penězům, tím násobíte jejich šanci na úspěch a snižujete riziko, že skončí v dluhové pasti. Jak začít? 

Dávejte dětem kapesné pravidelně

Jednou z přirozených cest, jak děti mohou pochopit hodnotu peněz, je kapesné. Nějaké peníze od rodičů dostávají čtyři z pěti dětí ve věku 8-15 let, ale pravidelné kapesné má jen polovina dětí. Aby ale kapesné zafungovalo i jako učební metoda, měli byste dodržovat několik základních pravidel. Pravidla si nastavujete sami, domlouváte si je se svým potomkem. Měla by obsahovat dohodu o termínech kapesného - právě pravidelnost výplaty je velmi důležitá, aby si děti mohly své výdaje plánovat, dále jeho výši a účelu. 

Začněte u prvňáčka s pár korunami na týden

Se začátkem školní docházky je doporučeno i začít s pravidelnými platbami. Prvňáci ještě neumí pořádně počítat ani plánovat, stačí jim tedy doslova pár desítek korun jednou za týden. S každým ročníkem ZŠ můžete týdenní kapesné postupně navyšovat, třeba o 10 Kč. Na druhém stupni už děti dokážou lépe plánovat, a proto lze přejít na interval měsíční. Hodnota kapesného na druhém stupni bývá od 250 do 400 Kč. Děti se rychle vyvíjí, jejich potřeby se rozvíjí a tak by i kapesné mělo být flexibilní. Výše kapesného by zkrátka měla být úměrná věku a potřebám vašich ratolestí. A samozřejmě také vždy záleží na finanční možnosti vašeho rodinného rozpočtu. 

Pokud dětem půjčíte, chtějte peníze vrátit

Polovina dětí se svým kapesným nevyjde. A až dvě třetiny rodičů jim v této situaci půjčí, ale na vrácení půjčky trvá méně než polovina rodičů. Mluvte se svým potomkem o tom, za co utrácí, proč (zase) nevyšel s kapesným, na co potřebuje půjčit. A pokud váš potomek touží po něčem speciálním, můžete se s ním domluvit, že třeba polovinu (pokud ne celou částku) si přece jen musí našetřit a vy mu pak druhou půlku doplatíte. Pokud se ale spolu dohodnete, že mu na nákup půjčíte, trvejte na vrácení peněz. Jen tak dítě pochopí, co znamená půjčka. 

Malým dětem hotovost, starším kartu

Pokud jsou děti malé, je vhodnější dávat jim hotovost. Ostatně, spočítat si, kolik už mám v prasátku, co si za to můžu koupit, zda už mám naspořeno na svůj sen, rozvíjí matematické dovednosti potomků. Postupně ale přejděte i u dětí na bankovní konto a svěřte jim vlastní platební kartu a veďte je k tomu, aby si odkládaly třeba deset nebo dvacet procent. Správa bankovního účtu v době chytrých mobilních telefonů a mobilních bankovních aplikací je snadná a zároveň děti učí práci s rozpočtem na měsíční bázi. Díky přehledu výdajů a dalším nástrojům bankovnictví se jim bude účet spravovat jednoduše a navede je i k plánování dalších výdajů. A taky si uvědomí, že bankomat peníze netiskne.

Celý článek najdete zde: https://www.kafe.cz/deti-rodina/chcete-naucit-deti-rozumet-penezum-zkuste-tyhle-triky-20190320.html

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS