Zobrazit menuSkrýt menu

O čem se mluví

 • Papež vydal dekret, který nově stanovuje povinnost nahlásit sexuální zneužívání

  Papež vydal dekret, který nově stanovuje povinnost nahlásit sexuální zneužívání

  10. 5. 2019 | Zdroj: seznamzpravy.cz – Kněží i řeholní osoby jsou napříště povinni okamžitě nahlásit církevnímu představenému nebo přímo Vatikánu sexuální zneužívání jak dětí, tak dospělých či jeho krytí. Je to obsaženo v dekretu, který vydal ve čtvrtek papež František. V Česku už obdobná pravidla platí několik let.

 • Co obnáší osvojení nezletilého dítěte?

  Co obnáší osvojení nezletilého dítěte?

  10. 5. 2019 | Zdroj: mesec.cz – Jak probíhá osvojení dítěte, kdo k němu dává souhlas a je možné jej odvolat? Co se stane po osvojení a co to znamená pro nové rodiče i dítě? A lze osvojení zrušit?

 • Ve školách na okraji Prahy mají nespádové děti minimální šanci na přijetí

  Ve školách na okraji Prahy mají nespádové děti minimální šanci na přijetí

  9. 5. 2019 | Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz – "Nespádové děti nebereme," slyšela opět řada rodičů u letošních zápisů do prvních tříd na okraji Prahy. Školy už jsou totiž často i desátým rokem přeplněné a na jiné než spádové děti nemají kapacity. Některé otevírají i sedm prvních tříd najednou. Nespádové prvňáčky proto ředitelé většinou odmítají automaticky. Rodiče tak stále přistupují k účelové změně adresy, aby dostali dítě na školu, kterou preferují.

 • Rodiče by měli mít možnost dát své problémové dítě do diagnostického ústavu, navrhují poslanci

  Rodiče by měli mít možnost dát své problémové dítě do diagnostického ústavu, navrhují poslanci

  9. 5. 2019 | Zdroj: echo24.cz – Diagnostické ústavy možná budou opět moci přijímat do péče děti i na žádost rodičů. Do zákona o ústavní výchově chce takzvané dobrovolné pobyty vrátit novelou skupina několika desítek poslanců ze šesti klubů v čele s lidovci. Nyní ústavní péči pro chování s poruchami nařizuje pouze soud. Rodiče nebo zákonní zástupci mohou využít jen služeb středisek výchovné péče.

 • Pojišťovny už nebudou přispívat na brýle. Příspěvěk dostanou jen děti do 14 let

  Pojišťovny už nebudou přispívat na brýle. Příspěvěk dostanou jen děti do 14 let

  8. 5. 2019 | Zdroj: lidovky.cz – Zdravotní pojišťovny od letošního srpna přestanou přispívat na brýle lidem starším 14 let, nebude už možné získat nejobyčejnější brýle zdarma. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že přínos pro pacienty není zásadní, bude proto lepší použít peníze jinde. Informaci o ukončení příspěvku na brýle v úterý přinesl server Aktuálně.cz. Zdravotní pojišťovny ušetří stovky milionů korun ročně. Brýle nosí v Česku asi šest milionů lidí.

 • Vláda podpořila novelu: dluhy dětí by měly přejít na zákonné zástupce

  Vláda podpořila novelu: dluhy dětí by měly přejít na zákonné zástupce

  8. 5. 2019 | Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz – Poslanecký návrh novely občanského zákoníku, která má zabránit dluhům dětí, podpořila také vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet s novelou souhlasí i přesto, že ministerstva školství a spravedlnosti návrh odmítla. Návrh počítá s tím, že dluhy dětí do 15 let by měly ze zákona přejít na jejich zákonného zástupce či osobu, která je má v péči. Připravili jej poslanci vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů a lidovců.

 • Dokumentaristé shánějí podporu pro film i osvětovou kampaň o sexuálním zneužívání na internetu

  Dokumentaristé shánějí podporu pro film i osvětovou kampaň o sexuálním zneužívání na internetu

  7. 5. 2019 | Zdroj: hithit.com – Celovečerní dokumentární film V SÍTI naléhavým způsobem otevírá doposud tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Jen ze statistik vyplývá, že bezmála třetina českých dětí na vlastní oči zažila, že před nimi někdo masturboval prostřednictvím webkamery. Hlavní linka filmu sleduje radikální psychosociální experiment, pomocí kterého autoři zviditelňují, s čím se v online prostoru potýkají děti ve věku 11–13 let.

 • Petr Třešňák: ve vztahu k autismu se dějí změny, z pohledu rodičů ale stále pomalu

  Petr Třešňák: ve vztahu k autismu se dějí změny, z pohledu rodičů ale stále pomalu

  7. 5. 2019 | Zdroj: seznamzpravy.cz – Nekomunikují, trpí ve svém uzavřeném světě, ubližují sobě i druhým a vyžadují nepřetržitou péči. Lidé s nízkofunkční formou autismu představují pro doktory stále tak trochu záhadu, pro své opatrovníky vyčerpávající výzvu. Často to jsou rodiče, z nichž většina marně čeká na instituci, která jejich dětem místo sedativ a upoutání na lůžko nabídne profesionální pomoc, adekvátní terapii a naději pro sebe i své děti prožít kvalitní život.

 • Dětí s psychickými potížemi je ve školách stále více. Učitelé mnohdy nevědí, co s nimi

  Dětí s psychickými potížemi je ve školách stále více. Učitelé mnohdy nevědí, co s nimi

  6. 5. 2019 | Zdroj: idnes.cz – Psychické nemoci už nejsou překážkou pro docházku v běžné škole. Ale učitelům to často narušuje výuku. Učitelské obtíže s tím, jak začlenit děti s psychiatrickou diagnózou do výuky, narostly i v souvislosti s inkluzí. Učitelé upozorňují, že k tomu, aby se narušila výuka, stačí jediné nezvládnuté dítě. 

 • Fyzickými tresty vychováváme z dětí násilníky, shodují se odborníci

  Fyzickými tresty vychováváme z dětí násilníky, shodují se odborníci

  6. 5. 2019 | Zdroj: wave.rozhlas.cz – Násilí, kterého se na dětech dopouštíme, je naše selhání, nic víc, shoduje se zakladatelka centra LOCIKA Petra Wünschová a kouč a lektor Ligy otevřených mužů Václav Šneberger. Podle jejich dat byly tři čtvrtiny současných dospělých v Česku v dětství fyzicky trestány, což způsobuje i to, že se v naší společnosti objevuje vysoká tolerance tělesných trestů. „Pokud používáme násilí jako řešení nějakých situací ve výchově, vychováváme násilníky,“ vysvětluje Šneberger.

1 2 3 4 55 56 57

Nahoru

Facebook Šance Dětem Twitter @sancedetem Google+ +SanceDetem YouTube SanceDetem RSS RSS