Zobrazit menuSkrýt menu

Fyzické tresty ze strany rodičů mohou vést k dalšímu ubližování mezi dětmi, ukazuje studie

Publikováno: 17. 10. 2018, aktualizováno: 17. 10. 2018 | Zdroj: wave.rozhlas.cz

Země, kde jsou tělesné tresty zakázané, jsou bezpečnější a děti se v nich méně perou, ukázala studie McGillovy univerzity v kanadském Montrealu. Pokud rodiče používají při výchově fyzické tresty, učí tak své děti, že se problémy a neshody dají řešit násilím. Jejich potomci si následně dané vzorce chování mohou přenášet do vlastního fungování.

Autoři výzkumu z Kanady, Spojených států a Izraele se zaměřili na školy v 88 zemích, a to mezi lety 2003 a 2014. Více než 400 000 děvčat a chlapců ve věku 11 až 25 let se zeptali, jak často se s ostatními perou. Výzkumníky zároveň zajímalo, zda jsou fyzické tresty ve vybraných zemích legální nebo ne, případně zda jsou zakázané jen ve školách nebo i v domácnostech. Jak píše server Indepedent, v zemích, kde platil úplný zákaz bití dětí, bylo u chlapců případů šarvátek o 69 % méně, u dívek šlo pak o snížení o 42 % oproti zemím, kde žádné omezení neexistovalo. Server Telegraph ještě doplňuje, že v případě zemí s částečným zákazem, jako je například Velká Británie, kde platí pro školy, bylo fyzické násilí méně časté jen u dívek, a to o přibližně 56 %, přičemž na agresi mezi chlapci žádný dopad nemělo.

"Nemohu ale říct, že země, která se rozhodne zavést zákaz fyzických trestů, bude hned zítra pozorovat klesající trend u násilí u mladých," upozorňuje spoluautor výzkumu Frank Elgar. Přesto tým zároveň vyzval zákonodárce, aby zakázali tělesné tresty doma i ve školách. "Vzrůstající agrese je jedním z nejsilnějších vlivů, které působí na děti – dostat ránu představuje možnost, jak se k ostatním chovat násilně, a to se děti učí," vysvětluje Elizabeth Gershoff. Profesorka zaměřující se na lidský rozvoj na Texaské univerzitě v Austinu, která nebyla součástí zmíněného výzkumu, říká, že předchozí práce už prokázaly, že tělesné tresty mohou mít vážné důsledky. V současném výzkumu jí ale chybí pohled na to, zda se množství a četnost rvaček mezi dětmi a dospívajícími nějak změnily před a po zavedení zákazu trestů. Úplný zákaz bití dětí platí například ve Švédsku, naopak žádný nemají v Malajsii, Bruneji nebo Singapuru. Česko ve svém právním systému podobný zákaz také nemá.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/zeme-kde-jsou-telesne-tresty-zakazane-jsou-bezpecnejsi-a-deti-se-v-nich-min-7643217

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS