Zobrazit menuSkrýt menu

Finanční injekce pro Klokánky: Ministerstvo rozdá mimořádných 25 milionů

Publikováno: 6. 10. 2018, aktualizováno: 8. 10. 2018 | Zdroj: blesk.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá s tím, že by Klokánkům a dalším podobným zařízením poskytlo letos dodatečné dotace. 25 milionů korun by mělo jít na dofinancování provozu. V Česku funguje šest desítek azylových dětských domů, včetně patnácti Klokánků.

Ministerstvo práce bude o dotaci jednat s ministerstvem financí. Záměr by pak dostala ke schválení vláda. Resort plánuje také novelu s navýšením státního příspěvku, který zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) na péči dostávají. ČTK to dnes sdělila Barbara Hanousek Eckhardová z tiskového oddělení ministerstva práce.

Provozovatelé dětských azylových domů si dlouhodobě stěžují na nedostatek peněz kvůli nynějšímu způsobu financování. Stát dává těmto zařízením na dítě příspěvek 22 800 korun měsíčně. Částka se ale krátí za dobu, kdy dítě v domově nepobývá. Zařízení poukazují na to, že i když se zrovna o dítě nestarají, lůžko pro ně stále mají připravené. Peníze jim pak chybějí. 

„V rozpočtové kapitole ministerstva práce je pro účely poskytnutí mimořádné dotace provozovatelům ZDVOP vyhrazena částka 25 milionů korun,“ uvedla Hanousek Eckhardová. 

Dofinancování slíbila Klokánkům a dalším zařízením pro děti v tísni začátkem letoška bývalá ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO). Uvedla, že její úřad počítá s dodatečnými dotacemi zhruba 27 milionů korun. Nynější vedení resortu návrh kabinetu ale nepředložilo. Důvodem byly rozpory s ministerstvem financí. Zástupci obou resortů záležitost znovu projednají. Pokud záměr vláda schválí, vyhlásí se dotační řízení a provozovatelé budou moci žádat o peníze. Ministerstvo práce v minulosti poskytlo mimořádnou dotaci už několikrát, ale jen Fondu ohrožených dětí na jeho Klokánky. 

O dofinancování jednali začátkem týdne zástupci ZDVOP a ministerstva práce. Šéf Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk poté ČTK řekl, že by klíčem k rozdělení dodatečných dotací mohl být počet dětí, o které se letos Klokánky a další domovy staraly. Stejně by se pak mohla péče doplatit i v příštím roce. 

Ministerstvo chce připravit novelu o ochraně dětí, v níž by měla být i valorizace státního příspěvku. Částka bude výsledkem dohody ve vládě a při projednávání zákona v parlamentu. Resort má kabinetu návrh normy poslat do září příštího roku. Podle plánu by měla být účinná od července 2020. 

 

Celý článek najdete zde:https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/569009/financni-injekce-pro-klokanky-ministerstvo-rozda-mimoradnych-25-milionu.html

 

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS