Zobrazit menuSkrýt menu

Falešných nařčení ze zneužívání dětí při rozvodech přibývá. Podle sexuologa se z toho stala móda.

Publikováno: 6. 11. 2018, aktualizováno: 6. 11. 2018 | Zdroj: irozhlas.cz

Zneužívaných, týraných a zanedbávaných dětí jsou v Česku desetitisíce. A čísla stále rostou. Stejně tak ale přibývá i falešných nařčení, která často bývají jen účelovým obviněním partnera u rozvodu. Podle krizových terapeutů takovéto případy zlehčují celé téma sexuálního zneužívání dětí, které je velmi vážné a pro děti bolestné.

Policejní vyšetřování, vazba, návštěva psychiatra i sexuologa. To většinou čeká muže podezřelé ze sexuálního zneužití dítěte. Nařčení se stále častěji objevuje na stole soudců, kteří rozvádějí manželství. Obvinění z pedofilního chování může znamenat odstřižení jednoho z manželů od dítěte. Radiožurnál našel znalce z oboru sexuologie, který na vyžádání soudů vyšetřoval přes 100 otců, jež z obtěžování dětí nařkly během rozvodového řízení manželky. 

"Stalo se módou obviňovat partnera. Je to trend, který neprospívá nikomu – nejméně dětem," říká Radiožurnálu sexuolog a soudní znalec Ondřej Trojan. 

Při vyšetření, kterému se říká sexodiagnostika, u zkoumaných otců sexuální odlišnost nikdy nezjistil. 

"Mám v ruce senzor, který se skládá ze dvou ocelových pásků, nasazuje se to ke kořeni penisu. Tady je poté přístroj, do kterého se kabel připojí," ukazuje kovový kroužek, když líčí, jak vyšetření vypadá. 

Kroužek se nasazuje na pohlavní úd mužům, u nichž posuzuje, zda jde o devianty. 

Na monitoru pak pacienti – v případě podezření na pedofilii – sledují obrázky s nahými dětmi. Senzor následně přenáší tlak v penisu přes kabel do počítače, který vyhodnocuje případnou vzrušivost. 

Přístroj, který se k vyšetření používá, se jmenuje falopletysmograf. "Sexuální reaktivita se u mužů měří tak, že se zjišťují změny objemu penisu při expozici různých obrázků. Máme snímač i pro ženy, ten se dává na vulvu. Obrázky zobrazují postavy od kojenců až po dospělé, celkově se to statisticky hodnotí," dodává. 

Nařčení ze sexuálního zneužívání, o nichž mluví, může vyústit i v omezení kontaktu otce s dítětem na dlouhou dobu. 

"Bohužel případy jsou často bagatelizovány jako jeden z prostředků, jak degradovat druhého partnera, snížit jeho procesní postavení," vysvětluje Radiožurnálu advokátka Ivana Spoustová. 

Celý článek najdete zde:https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/rozvod-rodice-boj-o-deti-obvineni-ze-sexualniho-nasili-pedofilie-vysetrovani_1811051350_pla

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS