Zobrazit menuSkrýt menu

Epilepsie se nesmíme bát

Publikováno: 13. 2. 2018, aktualizováno: 13. 2. 2018 | Zdroj: nicm.cz

Mezinárodní den epilepsie je jedinečnou příležitostí, jak otevřít diskuzi o nemoci, kterou trpí zhruba 1 ze 100 lidí. Přesto však zůstává velkým společenským tabu a pojí se s ní řada mýtů. Prvním místem, kde by se o epilepsii mělo začít intenzivně mluvit, jsou základní a střední školy.

U příležitosti Mezinárodního dne epilepsie (12. února) vydává Společnost E, nezisková organizace, která se již 27 let věnuje pomoci lidem s epilepsií, vzdělávací balíček pro pedagogy "Nebojte se epilepsie". Balíček obsahuje výukové materiály pro žáky i učitele, vzdělávací film "Upadni a choď" i spoty o první pomoci při epileptickém záchvatu, které byly součástí nedávné kampaně #zadnoupaniku.

"Vydáním balíčku chceme zdůraznit důležitost osvěty a vzdělávání. To jsou nejúčinnější zbraně, které zatím máme k dispozici proti bariérám, které epilepsie lidem v životě vytváří," říká k tématu Alena Červenková, ředitelka organizace. Celý balíček lze bezplatně stáhnout na webu Společnosti E: www.spolecnost-e.cz/pro-pedagogy.


Dítě s epilepsií a škola? Hlavní je otevřená komunikace.

Co je důležité ošetřit, pokud je ve školním kolektivu dítě s epilepsií? "Učitel by si měl osvojit základní znalosti o této nemoci. Vědět, k jakým situacím může ve třídě dojít, jak může tato nemoc ovlivnit emoční, sociální i tělesný vývoj dítěte, a jaký může mít vliv na jeho učení," říká PhDr. Lenka Hulanová, dětská psycholožka, která se Společností E dlouhodobě spolupracuje.

"Důležitá je komunikace učitele s rodiči dítěte. Právě ti jsou nejlepším zdrojem informací. Někteří rodiče se mohou obávat, že se k jejich dítěti bude učitel nebo spolužáci chovat necitlivě, pokud se o jeho onemocnění dozví. Je to však právě naopak. Větší informovanost učitelů a žáků ve třídě, vede k většímu porozumění a pochopení na všech stranách. Dítě s epilepsií pak ve třídě nezažívá tak velký stres a diskomfort," vysvětluje Hulanová.

To potvrzují i slova jednoho z mnoha rodičů, který se Společností E spolupracuje: „Tomáš měl štěstí na paní učitelku i na kolektiv, který je úžasný - děti jsou spolu od první třídy. Když se mu přihodí záchvat, přiběhnou, podrží ho za ruku, počkají, až to přejde a běží za paní učitelkou, že Radek už to, paní učitelko, zase měl!"

 

Celý článek k přečtení na: http://nicm.cz/epilepsie-se-nesmime-bat

další zprávy z médií

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS