Zobrazit menuSkrýt menu

Epilepsie s sebou stále nese stigma. Přitom zdaleka není tak ojedinělá

Publikováno: 3. 10. 2018, aktualizováno: 3. 10. 2018 | Zdroj: novinky.cz

Do 15 let věku prodělá epileptický záchvat každé dvacáté dítě. Objevuje se už u kojenců, ale vzhledem k atypickým projevům, se může hůře rozpoznávat. Onemocnění navíc doprovází i řada falešných domněnek ze strany veřejnosti, které ubližují jak dětem, tak rodičům.

Nemoc je stále opředena mýty, které se nedaří odstranit. Podle MUDr. Jany Zárubové z Centra pro epilepsii v pražském Motole mají děti s epilepsií stále problém zúčastnit se aktivit, jako jsou různé tábory či výlety. Někdy tají nemoc i samotní nemocní, jelikož se obávají odmítnutí. "Dítě při epileptickém záchvatu nemusí padat, třást se ani mít porušené vědomí. Například u kojenců se může epilepsie projevovat neobvykle, a proto se hůře poznává. Dítě se například schoulí do klubíčka, rozhodí ruce, na první pohled to může vypadat jako úlek, ale je to projev nemoci. Jiné děti se zase jen na pár vteřin "zakoukají", ve výčtu projevů epileptických záchvatů bychom mohli dlouho pokračovat," upozorňuje dětský neurolog a specialista na dětskou epilepsii prof. MUDr. Pavel Kršek, Ph.D.

Podle odborníků je naprosto zásadní vést s rodiči nemocných dětí hlubší rozhovory. Teprve ty umožní nahlédnout, jak onemocnění dítěte zasahuje do života rodiny, co je z jejich pohledu největší problém a co berou jako životní výzvu. "Tento pohled se může od počátečního náhledu lékaře významně lišit. Je přitom samozřejmé, že správné pochopení souvislostí zásadně ovlivňuje plánování diagnostických a léčebných postupů," doplňuje profesor. Chronickou epilepsii má v České republice v aktivní fázi přibližně 80 000 lidí. Nejméně dalších 160 000 osob se někdy kvůli epilepsii v průběhu života léčilo nebo stále léčí, ale jsou více než 5 let v remisi.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/zena/deti/484905-epilepticky-zachvat-prodela-do-15-let-veku-kazde-dvacate-dite.html

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS