Zobrazit menuSkrýt menu

Dvakrát více jídla v potravinových bankách. Ani to však nebude stačit

Publikováno: 15. 11. 2018, aktualizováno: 15. 11. 2018 | Zdroj: irozhlas.cz

V loňském roce rozdaly potravinové banky celkem 2 336 tun potravin a podpořily tak téměř 100 tisíc lidí. Letos množství jídla plánují zdvojnásobit. Je ale pravděpodobné, že ani to nepokryje skutečnou potřebu, odhaduje ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Od státu by podle vládou schválených dotačních programů měly banky v příštím roce dostat 55 milionů korun, zatím však jejich podpora není systémově vyřešena, dodala náměstkyně ministra zemědělství Viera Šedivá. Letos začal platit zákon, podle kterého musí obchody s výměrou nad 400 metrů čtverečních nabídnout bankám nezávadné jídlo, které hodlají vyřadit z prodeje. Podle Láchové však ani přes nárůst nebude potravin pro potřebné dost. Láchová upozorňuje, že nejde pouze o podporu lidí, ale že se díky potravinovým bankám předchází i vzniku odpadů. Při likvidaci potravin, které se díky potravinovým bankám využijí, by se zaplatilo přes 33 milionů korun. Hodnota potravin samotných je pak podle ní kolem 231 milionů korun.

Do konce září letos darovalo Tesco 37 procent potravin z množství darovaného obchodními řetězci, následovalo Makro s 27 procenty, Ahold s 15 procenty, Kaufland s 12 procenty, Globus šest procent a všechny ostatní řetězce dohromady pět procent. Podle Šedivé se ministerstvo zemědělství snaží najít konsensus s ministerstvem práce a sociálních věcí tak, aby byly potravinové banky financované jako sociální služby a měly stabilní přívod peněz. "Nedostatek finančních prostředků se tam velmi projevuje," dodala. V příštím roce by mělo jít ze státních dotací na potravinové banky 55 milionů korun. Návrh již schválila vláda a dále jej bude projednávat Poslanecká sněmovna. Podle Šedivé se ale v horších letech, kdy bude mít ministerstvo méně peněz, program vypsat nemusí. Ministerstvo práce a sociálních věcí však podle ní vnímá potravinové banky jako distributora potravin, nikoliv jako sociální službu.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/potravinove-banky-ceska-federace-potravinovych-bank-ministerstvo-prace-a_1811141615_gak

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS