Zobrazit menuSkrýt menu

Dva miliony Čechů se starají o své blízké. Stát jim zvýší příspěvek na péči

Publikováno: 6. 3. 2019, aktualizováno: 6. 3. 2019 | Zdroj: ceskatelevize.cz

Každý pátý obyvatel Česka se stará o svého blízkého. Význam takzvané neformální péče o lidi, kteří se bez pomoci neobejdou, roste se stárnutím populace. O tom, jak podpořit ty, kteří kvůli péči o příbuzné odcházejí z práce, v úterý jednali účastníci konference v Senátu.

Všední dny tráví Jakub ve škole a ve stacionáři. Odpoledne se ale vrací pravidelně domů. I když se rodina snaží, aby byl co nejvíc samostatný, bez její pomoci se neobejde. Většinu času se o Jakuba stará jeho matka. Nikdy ji nenapadlo, že by dala syna do ústavu, přestože kvůli tomu nemůže chodit do práce a přivydělává si jen na brigádách. Bez podpory doma by to bylo složitější.

"Všichni mi pomáhají. Řekli mi, ať se radši věnuji synovi a můžu s ním jet do lázní a podobně, ať jsme mu k dispozici," říká Iveta Faitová. Částečnou pomocí bude zvýšení příspěvků na péči. Od dubna se má u lidí s nejtěžším postižením zvednout o šest tisíc. Ve třetím stupni závislosti pak od července o čtyři tisíce.

"Rodiny jsou často tak vyčerpané, že vůbec neví, že mají taky nárok na nějakou sociální dávku ," tvrdí místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (nestr. za KDU-ČSL). "Síť sociálních služeb je významným pomocníkem v péči a pro domácí péči to jsou primárně služby terénní přímo v domově pacienta. Poté to jsou služby úlevové, aby si ten pečující mohl na víkend odpočinout," říká ředitelka Alfa Human Service Martina Chmelová.

"V závěsném zařízení se náš cestující přesunuje do prostoru spaní, kde je velká dvojpostel, na kterou může po roztažení ulehnout i s asistentem, a poté dozadu do sanitární místnosti, kde projíždí až k bidetu, toaletě a do sprchového koutu," popisuje ředitel Opus Lacrimosa Leoš Fučík. S nápadem na sestavení auta přišel Fučík kvůli své dceři, která je na vozíku. Teď se karavan pronajímá – termíny jsou obsazené na dva roky dopředu. Víc než pětina dospělých v Česku pečuje o své blízké, kteří potřebují nějaké opatrování. Péči příbuzným tak poskytují téměř dva miliony lidí. Zhruba 400 tisíc z nich tomu věnuje v průměru 37 hodin týdně, většinou jsou to ženy.

Celý článek najdete zde:

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2751758-dva-miliony-cechu-se-staraji-o-sve-blizke-stat-jim-zvysi-prispevek-na-peci

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS