Zobrazit menuSkrýt menu

Dotace na obědy pro děti od ministerstva práce Olomoucký kraj nečerpá. Program je prý příliš složitý.

Publikováno: 12. 6. 2018, aktualizováno: 14. 6. 2018 | Zdroj: rozhlas.cz

Dotované obědy pro děti ze sociálně slabých rodin poskytují neziskové organizace, ale i program ministerstva práce a sociálních věcí. Právě ten má ale podle Olomouckého kraje nesmyslná pravidla a proto kraj hledá peníze jinde.


"Stojí to přes 500 korun na měsíc na jedno dítě. Takhle jim aspoň můžu koupit, co potřebují do školy," říká Ladislava Kokiová. Má dvě děti, které chodí na základní školu v Hanušovicích. U obou využila možnosti dotovaných obědů. "Když jedou třeba na výlet, můžu si to dovolit, můžu využít ty peníze jinde. To mi pomáhá nejvíc," dodává.  
Na Šumpersku službu využívá celkem 55 dětí. Do projektu se zatím zapojilo sedm škol. "Zpočátku byla ta spolupráce taková opatrná, školy nevěděly, co to je. Obávaly se, že bychom podporovali lidi, kteří se školou vůbec nespolupracují," vysvětluje Lenka Čermáková z neziskové organizace Společně-Jekhetane, která obědy pro děti z rodin v hmotné nouzi vyřizuje a spolupracuje přitom s Olomouckým krajem. Peníze získává od ministerstva školství.  
Podobný program má i ministerstvo práce a sociálních věcí, tam ale úředníci o pomoc zatím ani jednou nepožádali. Kritizují totiž jeho složitost. "Ministerstvo práce a sociálních dětí místo aby projekt realizovalo pokud možno jednoduchou formou a po jednoduché linii, například prostřednictvím svých úřadů práce, převádí jej na kraje," uvedla mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová.  
Ministerstvo práce a sociálních věcí kritiku odmítá. "Úřady práce oslovují cílovou skupinu, školy evidují počet dětí a vydaných obědů. Toto rozdělení se při nastavení projektu jevilo jako optimální a doposud se osvědčilo," řekl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.  

 

Celý článek najdete na: https://olomouc.rozhlas.cz/dotace-na-obedy-pro-deti-od-ministerstva-prace-olomoucky-kraj-necerpa-program-je-7446548

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS