Zobrazit menuSkrýt menu

Dostali miliony od Zemana, peníze na provoz přesto nestačí. ‚Situace je kritická,‘ říká šéf Klokánků Vaněk

Publikováno: 12. 10. 2018, aktualizováno: 15. 10. 2018 | Zdroj: irozhlas.cz

Podle šéfa Fondu ohrožených dětí Jana Vaňka by měl stát Klokánky financovat v plné výši, nebo je zavřít. O tom, jestli stát pošle zařízením 25 milionů, rozhodnou ministerstva práce a financí. Jasno by mohlo být v pondělí.

Stát by měl Klokánky financovat, nebo je zavřít. Alespoň tak mluví šéf Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk.

Ten nyní čeká na verdikt ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD), zda zařízení pomáhající dětem v tísni resort dofinancuje. Ve hře je celkem 25 milionů korun. Zelenou však injekci ze státního rozpočtu musí dát nejprve resort ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), který návrh už dříve odmítl. Jasno by mohlo být v pondělí. 

Státní dotace na provoz Klokánků nyní podle Vaňka pokryje 65 až 70 procent veškerých nákladů. 

„Stát odebere dítě, ale nezaplatí všechny náklady. Situace – nejenom naše – je velmi kritická, ministerstvo od začátku roku navíc slibuje, že to dofinancování bude,“ řekl serveru iROZHLAS.cz. 

„Pokud by to nakonec nebylo, tak by to bylo velmi nefér, protože s tím všichni počítají. Pokud má stát pocit, že to tak nemá být, tak ať přijde s tím, že se to zruší,“ doplnil. 

Spor s ministerstvem 

Dofinancovat zařízení, která pomáhající týraným či opuštěným dětem, slíbila začátkem roku někdejší ministryně práce Jaroslava Němcová z hnutí ANO. Její resort tehdy počítal s injekcí ve výši zhruba 27 milionů korun, vláda však návrh nikdy nedostala na stůl. 

Důvodem byly podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Barbary Hanousek Eckhardové připomínky ministerstva financí. Platná legislativa dofinancování v podobě, jak bylo předloženo, podle něj neumožňuje. „K materiálu se negativně vyjádřilo ministerstvo financí, které zásadně odmítá, aby tento materiál schvalovala vláda,“ řekla redakci. 

Resort financí to vysvětluje tím, že jde o působnost ministerstva práce, nikoli celého kabinetu. „Podle rozpočtových pravidel rozhoduje o vyhlášení transparentního dotačního řízení příslušný poskytovatel dotace, nikoliv vláda. Z toho důvodu nepovažujeme za nutné materiál předkládat na jednání vlády,“ reagoval na dotaz redakce Filip Běhal z tiskového odboru. 

Dar Zemana Klokánkům 

Vše se znovu otevřelo minulý týden, když prezident Miloš Zeman na Klokánky daroval zbytek peněz z předvolební kampaně. Symbolický šek ve výši 2,3 milionu korun předal Janu Vaňkovi na Pražském hradě. Současně řekl, že pomoc Klokánkům nemůže být redukována jen na jeho dary, ale měla by být systematická. 

Vaněk navíc upozornil, že se v resortu zrušila pracovní skupina, která měla problematiku dofinancování na starosti. Ministerstvo argumentovalo tím, že se sešla jenom jednou a že téma „péče o ohrožené děti plánuje dále diskutovat formou společných setkání a kulatých stolů“.

 

Celý článek najdete zde:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/klokanky-fond-ohrozenych-deti-malacova-penize-dofinancovani-pomoc-detem-zeman_1810120700_kno

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS