Zobrazit menuSkrýt menu

Dospělé děti alkoholiků

Publikováno: 1. 1. 2018, aktualizováno: 22. 8. 2019 | Zdroj: mama.pigy.cz

Alkoholismus u dospělých je téma, kterému se věnuje spousta pozornosti. Stejnou péči by však potřebovaly i děti rodičů zatížených tímto „tichým zabijákem“. O těch se ale už tolik nemluví.

S termínem „dospělé děti alkoholiků" jsem se poprvé setkala před několika lety, když jsem v tichosti naslouchala příběhu jedné mladé české herečky. Příběhu, z něhož mrazí. Její matka totiž byla alkoholička.

V noci mě budil řev

„Kdybych si měla vzpomenout na svoje dětství, vybaví se mi jeden velký mejdan. Večírky byly u nás doma i několikrát do týdne. V noci mě budil řev, tak jsem pokaždé vstala, házela po těch lidech bačkůrky a křičela, že nemůžu spát. Je to nezajímalo. Byli opilí. Stejně jako moje matka," vyprávěla mi tehdy. Okamžiků, kdy její maminka byla střízlivá, prý bylo poskrovnu. Zato si dodnes živě vybavuje chvíle, jak ji nacházela ležet nahou na podlaze - namol opilou, nebo když ji v opilosti bila, odháněla od sebe, přikazovala, zakazovala...

Lež se stane návykem

Tahle herečka se nestydí přiznat, že je dospělé dítě alkoholiků. Stejně jako mnoho ostatních, kteří se dokonce sdružují v celosvětové organizaci Adult Children of Alcoholics - Dospělé děti alkoholiků (DDA), jež byla založena v New Yorku v roce 1978. A tito dnes už dospělé děti jsou, ač se to mnohým nemusí zdát, jiní. Což potvrzují i psychologové. Na vině je alkohol - démon, který z jejich dětství udělal noční můru.

Jaké osobnosti z takových dětí vyrostou? Jakou stopu na nich alkoholismus rodičů zanechá? Jedním z jejich nejčastějších problémů je lhaní. Janet Geringer Woititzová ve své knize Dospělé děti alkoholiků uvádí, že lhaním se v alkoholické rodině maskuje odpor k nepříjemné realitě. „První a základní lží je to, že rodina popírá existenci problému," poukazuje Woititzová s tím, že neříkat pravdu si brzy osvojí i děti, což mnohdy pro ně bývá užitečné. Lež se stane jejich návykem, který si s sebou nesou i do dospělosti.

 

Celý článek k přečtení na: https://mama.pigy.cz/dospele-deti-alkoholiku/

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS