Zobrazit menuSkrýt menu

Dokumentaristé shánějí podporu pro film i osvětovou kampaň o sexuálním zneužívání na internetu

Publikováno: 7. 5. 2019, aktualizováno: 7. 5. 2019 | Zdroj: hithit.com

Celovečerní dokumentární film V SÍTI naléhavým způsobem otevírá doposud tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Jen ze statistik vyplývá, že bezmála třetina českých dětí na vlastní oči zažila, že před nimi někdo masturboval prostřednictvím webkamery. Hlavní linka filmu sleduje radikální psychosociální experiment, pomocí kterého autoři zviditelňují, s čím se v online prostoru potýkají děti ve věku 11–13 let.

Na podzim roku 2017 oslovila jedna z telefonních společností režiséra Víta Klusáka, zda by pro ně nenatočil virální video, které by naléhavým způsobem upozornilo na strmě vzrůstající čísla zneužitých dětí na českém internetu. Vít Klusák k projektu přizval kolegyni Barboru Chalupovou a společně se pustili do rešerše formou pokusu: na serveru lidé.cz vytvořili důvěryhodně vypadající falešný profil 12leté dívky Týnušky a čekali, co se bude dít. A dělo. Během prvních 5 hodin existence profilu dívku oslovilo 83 mužů ve věkovém rozmezí 23 až 63 let a to v drtivé většině s explicitními výzvami ke společné masturbaci pomocí videohovoru. Mnozí z nich bez předchozího upozornění posílali fotografie svých ztopořených penisů, případně odkazy na nejrůznější porno včetně zoofilního. Čtyři muži se skutečně ještě ten večer uspokojovali před webkamerou, aniž by se jim "Týnuška" ukázala.

Dokumentaristé Klusák s Chalupovou se během několika dnů rozhodli, že objevený fenomén je materiál pro nezávislý celovečerní dokumentární film a nikoliv jen pro krátké virální video. Ze spolupráce s telefonní společností nakonec tedy sešlo, což souběžně vedlo k autorské nezávislosti, ale i finančním problémům, kvůli nimž se producenti rozhodli spustit kampaň na dokončení jejich filmu a také na následnou osvětovou kampaň. Aby ji mohli spustit, potřebují vybrat 1 500 000 Kč. Tento milník jim umožní obsáhnout většinu českých škol s preventivním programem. V rámci kampaně plánují pořádat školní projekce a diskuze s odborníky. Páteřní součástí kampaně by měl být také vznik internetového portálu, který bude sloužit jako nástroj prevence a potřebné informace i kontakty zde najdou děti, rodiče i pedagogové.

Přispět na dokončení filmu a osvětovou kampaň je možné zde: https://www.hithit.com/cs/project/6099/v-siti?fbclid=IwAR1R1ye5CL6hlIgFOJDIROMgvkB5up80Q5SDADjvCYXWrKaGc3rc6e321GE

Zdroj : https://www.hithit.com/cs/project/6099/v-siti?fbclid=IwAR1R1ye5CL6hlIgFOJDIROMgvkB5up80Q5SDADjvCYXWrKaGc3rc6e321GE

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS