Zobrazit menuSkrýt menu

Do mateřských škol už v Česku chodí 40 procent dvouletých dětí. Nejméně jich je v Praze

Publikováno: 30. 8. 2019, aktualizováno: 30. 8. 2019 | Zdroj: ihned.cz

V mateřských školách přibývá dvouletých dětí. Zatímco před deseti lety jich do školek chodila zhruba čtvrtina, v uplynulém školním roce to byly dvě pětiny. Situace je ale v různých krajích odlišná. Celkový počet dětí ve školkách se v posledních třech letech příliš nezměnil, loni docházelo do školek 364 tisíc dětí. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, které ve středu jeho pracovnice představily novinářům.

"Za posledních deset let stoupl ve školkách počet dvouletých dětí, které je navštěvují, a to z 26 tisíc na 45 tisíc," uvedla Helena Chodounská ze statistického úřadu. Alespoň některé dny v týdnu tak podle ní chodilo v minulém školním roce do školky zhruba 40 procent dvouletých dětí v Česku, zatímco v roce 2008/2009 to byla přibližně čtvrtina.

Dvouleté děti podle statistiků tvoří v průměru 12,5 procenta dětí ve školkách, mezi kraji jsou ale výrazné rozdíly. "To je patrně dáno také dostupnou kapacitou školek v jednotlivých krajích," řekla Chodounská. Vzhledem k tomu, že při zápisech mívají přednost děti starší, přijmou dvouleté hlavně v regionech, kde mají školky dost míst. Od začátku školního roku 2017/2018 mají totiž školky povinnost přijmout všechny děti, které půjdou další rok do školy. Případy, kdy děti do školky i přes nové nařízení nechodily, se našly v různých částech republiky. V roce, kdy začalo nové nařízení platit, jich do školky nechodilo 3400. Zjistila to veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Při nesplnění povinnosti hrozí rodičům pětiletých pokuta až 5000 korun.

Nejméně dvouletých dětí je v mateřinkách v Praze, kde tvoří zhruba desetinu všech dětí. Pod republikovým průměrem jsou také školky ve Středočeském, Plzeňském, Jihomoravském a Libereckém kraji. "Naproti tomu v Olomouckém kraji je to 16 procent," řekla Chodounská.

Školky mohou dvouleté děti přijímat od roku 2005. V celém Česku do nich v současnosti chodí víc těchto dětí, než jich bylo v době sametové revoluce v jeslích. Tehdy fungovala v zemi víc než tisícovka jeslí pro zhruba 40 000 dětí mladších tří let. V následujících letech ale počet jeslí prudce klesal a od roku 2014 de facto neexistují, protože je ministerstvo zdravotnictví přestalo provozovat.

Celý článek najdete zde:

https://domaci.ihned.cz/c1-66631220-v-materskych-skolkach-pribyva-dvouletych-deti-v-celem-cesku-je-jich-12-procent-v-praze-jich-je-nejmene

 

Související článek na portálu Šance dětem:

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS